چگونه شنونده خوبی برای فرزندانمان باشیم؟

 شنونده خوب بودن هم مهارت می خواهد؟

واقعیت این است که با توجه به پیچیدگی دنیای امروزه(وجود اینترنت و شبکه های اجتماعی) والبته پیچیده تر شدن روابط خانوادگی،  نیاز است که به گوش دادن به عنوان یک مهارت توجه کنیم. مطمئنا شما هم قبول دارید که بهترین مشاوران آن هایی هستند که خوب  به حرف هایتان گوش می دهند؟ بله.همان گونه که می دانید خودمان راه حل بسیاری از مسائلمان را می دانیم فقط نیاز داریم که کسی شنونده خوبی برای حرف هایمان باشد. همین موضوع در مورد فرزندانمان نیز برقرار است.

شنونده خوب بودن یعنی

خودتان را به جای فرزندتان قراردهید و اورا کاملا درک کنید به گونه ای که به شما اعتماد کند. جالب است بدانید که طبق نظر متخصصین فقط ۱۰درصد از ارتباطات ما به کلامی که برزبان می آوریم، ۳۰درصد به لحن و ۶۰درصد به حرکات جسم ما مربوط می شود(به نقل از کتاب هفت عادت مردمان موثر).  این به ما می گوید که شنونده خوب بودن یعنی باتمام وجود به صحبت های فرزندمان  گوش بدهیم و خود رادرشرایط او بگذاریم و با حرکات چشم و بدن او را تایید کنیم. نه این که فقط حرف هایش را گوش دهیم و چیزی نگوییم. دقت کنید که برای کسب این مهارت نباید صحبت های او را قضاوت کنیم.

 

شنونده خوب بودن چه مزایایی دارد؟

با شنونده خوب بودن درمی یابیم که ۱- مساله اساسی فرزندمان چیست     ۲- آیا او می تواند مساله اش را برای ما خوب بیان کند.۳- باگفتن این مساله از بار اضطراب او کم می شود. ۴- سوءتفاهمات احتمالی برطرف می شود.۵- شاید درخلال این مساله مسائل حل نشده دیگری مطرح شوند.  ۶-شاید درحین گفتن مساله به راه حل برسیم. ۷- اززاویه دید فرزند مان به قضایا نگاه می کنیم. ۸-به فرزندمان اطمینان می دهیم که طرفدار او هستیم. ۸-بچه ما می فهمد که خانواده مکانی برای حل مسائلش است.

۱۰-به او حس مهم بودن می دهیم و…

 

 

 

انواع گوش دادن

گوش دادن انواع مختلفی دارد واب آن چه در این جا مهم است این است که ما باید به فرزندمان همدلانه(یعنی خودمان را به جای او قراردهیم)، غیر طلبکارانه، بدون سرزنش و قضاوت گوش دهیم. اوباید ما را در کنار خود و حامی خود ببیند نه کسی که از بالا به او نگاه می کند و همیشه فکر می کند که از او برتر است و تجربه زیادی دارد. گوش دادن ما باید به گونه ای باشد که تمرکز کافی را در آن لحظه داشته باشیم. به عنوان مثال برخی از والدین هنگام گوش کردن به فرزندانشان مشغول بررسی گوشی های همراهشان هستند و یا تلویزیون می بینند و یا همزمان کارهای دیگری نیز انجام می دهند. یک شنونده خوب درهنگام شنیدن  شنونده  متمرکز است.

چراما نمی توانیم تمرکز کافی برای صحبت داشته باشیم؟

علت های آن معمولا مواردزیر است:

۱-دغدغه های دیگری هستند که به آن ها فکرمی کنیم مثل اتفاقات سرکار و یا این که مثلا شام چی بذارم؟

۲-سروصداهای محیط ۳-خستگی و خواب آلودگی   ۴- حوصله نداشتن   ۵- گوشی و شبکه های اجتماعی    ۶- زنگ تلفن و…

بنابراین لازم است مکانی را انتخاب کنید که درآن این عوامل حتی الامکان مزاحم شما نباشند.

 

قبل از این که شنونده  خوبی باشیم…

استفان کاوی درکتاب معروفش به نام هفت عادت مردمان موثر به ما می گوید که قبل از این مهارت باید ۳مهارت زیر را کسب کنیم.

گا م اول

شما باید مسئولیت خود و اوضاعتان را به عهده بگیرید.اگر بهتر بگویم یعنی بهانه گیری نکنید.

گام دوم

هدفتان را  برای خودتان کاملا روشن و شفاف کنید تا بدانید کجا می روید. فرض کنید به هدفتان ر سیده اید. حالا آرام آرام به عقب بیایید و ببینید چه چیزی برای رسیدن به آن لازم دارید و هرروز چه کاری را باید انجام دهید. مثلا  فرزند شما قرار است یک انسان موفق در مهارت دلخواهش شود یا فقط فردی با کسب مدارک دانشگاهی معتبر. دوست دارید تا چه اندازه درجامعه تاثیر گذار باشد. در هرصورت هدفی با نوشتن جزییات دقیق لازم دارید. در کلاس ها، سمینارها و کارگاه هایا تعداد زیادی از افراد را می بینم که فکر می کنند به قول خودشان هدف دارند.مثلا وقتی از آن ها می پرسم چه هدفی دارند می گویند می خواهیم دردرسمان موفق شویم؟ یا می خواهیم ارتباطاتمان با بقیه خوب شود؟ اما این اهداف کلی همان طور که تاالان مارا به جایی نرسانده اند از این به بعد هم نخواهند رساند.

به قول نیچه «کسی که چرایی دارد با هر چگونگی خواهد ساخت». پس چراییتان را پیدا کنید.

گام سوم

اولویت بندی کردن کارها. التبه کارهای ما دراینجا ۴ حالت دارند: مهم و ضروری، مهم وغیرضروری، غیرمهم وضروری،غیر مهم وغیرضروری. بسیاری از کارهایما ن مهم هستندولی ضروری نیستند وقتی بچه ام با من مشغول صحبت کردن است وتلفن به نشانه آمدن پیامک زنگ می خورد اولویت ما با پیامک است یا صحبت؟ .معمولا سعی می کنیم که همزمان جواب دهیم! یعنی بدترین شکل ممکن. این جا صحبت کردن با فرزندتان مهم وضروری است و لی جوا ب دادن به پیامک مهم وغیرضروری.

چه جوری شنونده خوبی باشیم؟

اولا باید بپذیریم که گوش دادن نیاز مند مهارت وتمرین است. ما تاکنون به گوش دادن های معمولی عادت کرده ایم و البته تغییر ان برایمان درابتدا سخت است.

دوما نگذاریم صحبت های فرزندمان ما را گیج و سردرگم کند. چون سرعت فکرکرن ما ازسرعت گفتن کلمات توسط فرزند مان بیشتراست می توانیم درخلال صحبتش مدام  ذهنمان را به عقب ببریم و کلماتش را مرورکنیم. این تمرین خوبی برای تمرکز نیز هست .

سوما همان گونه که قبلا نیز گفتم قضاوت کردن درحین صحبت ممنوع!

البته ممکن است فرزند شما برخی از موارد را از شما پنهان کند. در این صورت سعی نکنید خیلی در صحبت کردن های او اختلال ایجاد کنید. احساسات فرزندتان را بپذیرید و به او فرصت اشتباه کردن بدهید.

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *