چگونه سخنرانی را شروع کنیم؟

اهمیت شروع سخنرانی

دراین مقاله قصد دارم به نحوه شروع یک سخنرانی  بپردازم . شروع یک سخنرانی می تواند ما را متفاوت و جذاب یا تکراری و ملال آور نشان دهد . به عبارت دیگر شروع سخنرانی  تعیین کننده جذابیت سخنرانی ماست واگر بخواهم خیلی خلاصه بگویم مخاطبین ما  در چند ثانیه اول  تصمیم می گیرند که به سخنرانی گوش دهند یا بخوابند.

 

 

 

شروع متفاوت

شروعی می تواند نظر مخاطبین ما را جذب کند که از جنس شروع های همیشگی نباشد. مثلا این جوری

 

%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d9%82%d9%84%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%db%8c%d8%af3

سخنرانی  مهدی صادقلو در برج میلاد(سمینار مدرسه استادی۲)سال۹۵

جملاتی برای شروع

بهتر است برای شروع  خیلی مدت زمان زیادی را در نظر نگیریم و سریع تر به سراغ اصل مطلب برویم. اما می توانیم از جملات و یا حتی یک سوال جالب و یا ادعا کننده شروع کنیم و مخاطبان را  درگیر کنیم . این بسته به موضوع سخنرانی ما متفاوت است. مثلا دریک سخنرانی دریاره موفقیت می توانیم با سوال آیا می دانید موفق ترین مرد دنیا کیست ؟ ویا امروز می خواهم راز موفقیت ثروتمند ترین آدم دنیا را به شما بگویم شروع کنید. البته متن صحبت برای سخنرانی حتما باید از قبل تهیه شده باشد و ما طبق آن به شروع سخنرانی و ادامه آن بیندیشیم . هم چنین  می توانیم برای شروع ا ز یک وسیله و یا یک کار متفاوت عملی شروع کنیم .

 

شروع با شعر، آیه و حدیث

شروع با شعر یا آیه یا یک حدیث مرتبط می تواند مخاطبین مارا تحت تاثیر قرار دهد و اهمیت موضوع سخنرانی را برای مخاطب روشن تر کند. به عنوان مثال آقای محمد پیام بهرامپور در ابتدای سخنرانی خود شعر معروف «به نام آن که هستی نام از او یافت      فلک جنبش زمین آرام از او یافت» را می خوانند و این تبدیل به سبک شخصی ایشان شده است. یا اگر سخنرانی ما درمورد کسب وکار باشد می توانیم از احادیث مربوط به کسب روزی یا برکت استفاده کنیم. مطلب دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که بعضی ها برای شروع اگر شعری را انتخاب کنند معمولا کل آن قصیده یا غزل را می   خوانند که این نیز معمولا کارجالبی نیست و بهتر است همان بیت مورد نظر را تنها بخوانیم  ویا اگر آیه یا حدیثی را می  خوانند آن قدر آن را طول می دهند که البته هم از ارزش آن آیه یا حدیث می کا هند و هم مخاطبین را خسته می کنند.

چه کنیم در ابتدا به خاطر ترسمان سخنرانی را خراب نکنیم

این موضوع یکی از دلایل اصلی تمرین سخنرانی است.رفع این مشکل فقط با تمرین و تکرار آن چه قرار است درابتدا بگوییم و تمرین مقابل آینه صورت می گیرد.ترس  از سخنرانی امری اجتناب ناپذیر است و تنها می توانیم با تکرار روند سخنرانی مان این موضوع را کم تر کنیم. در این جا امر تقلید از سخنرانان مطرح می تواند بسیار به ما کمک  کند .کافی است یکی از سخنرانی های ضبط شده را گوش داده و اشکالات آن را بیابیم و البته با تمرین و تکرار سعی کنیم مانند ایشان حرف بزنیم.

 

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *