چگونه خوب صحبت کنیم تا دیگران جذب ما شوند؟

در این مقاله قصد دارم راه هایی را بررسی کنم که با تمرین و تمرکز بر روی آن ها بتوانیم  خوب صحبت کنیم و دیگران را جذب کنیم.

صحبت دربرخورد اول

همه می دانیم که برخورد اول به خصوص درروابط خانوادگی و تجاری چقدر مهم هستند تا دیگران را به حرف های ما جذب کنند. از برخورد دو طرف درنظر بگیرید  که قصد ازدواج با یکدیگر دارند تا فردی که دریک شرکت بزرگ تجاری قصد فروش محصولاتش را دارد.تنها چیزی که دراینجا مشترک است برخورد مناسب اولیه است. جالب است بدانید که مغز ما در۳ الی ۵ ثانیه اول یک برخورد طرف مقابل را بررسی می کند و یک تیپ کلی را از او به ذهن می سپارد.بنا براین نوع پوشش  و ظاهر شما دردرجه اول برخوردتان با دیگران قراردارد.اما درحالت کلی ظاهر شما باید مرتب و مناسب موقعیتتان باشد. به عنوان مثال اگرپوشش شما دراستان کردستان با شلوارو پیراهن مخصو ص  کردی  باشد نشانه احترام و البته سازگاری شما با اهالی این استان است  درحالی که اگر دراستان دیگری با همان پوشش ظاهر شوید این کارتان صورت چندان خوشی ندارد. بنا براین اصل اساسی دربرخورداول پوشش مناسب و البته مرتب است.اصل اساسی و مهم دیگر این است که تا زمانی که طرف مقابل خودرابه اندازه کافی نمی شناسیم با او شوخی نکنیم زیرا این کارعلاوه براینکه ارزش شما را پایین می آورد ، طرف مقابل را نسبت به شما بدبین می کند..بنابراین اگربه دنبال جذب طرف مقابل هستید برخورد اول را جدی بگیرید.

صحبت درجمع

صحبت درجمع می تواند از شما یک ستاره و یا یک هیولا بسازد. اولین مطلبی که در این جا خیلی اهمیت دارد این است که ترس از صحبت کردن  مشکل اکثر افراد است و معمولا ترسیدن از انجام کاری از انجام دادن آن کار ترس بیشتری دارد!(متوجه که شدید؟) بنا براین دست به کار شوید و با کوچکترین بهانه ای برای جمع صحبت کنید(البته این کار صرفا برای تسلط شما برای  صحبت درجمع است و تا زمانی ادامه دارد که ترستان بریزد نه بیشتر.درغیر این صورت شما را فردی حرّاف خواهند شناخت!)

مطلب دوم : تا جایی که امکان دارد کوتاه، واضح و شفاف حرف بزنید.

مطلب سوم :  شناخت مخاطبین صحبت ماست .به عنوان مثال یک فروشنده لوازم خانگی را درنظر بگیرید .چه کسانی مخاطب آن هاست ، غالبا یا زوج های جوانی که قصد تشکیل زندگی را دارند ویا خانواده هایی که می خواهند وسایل کهنه شان را جدید کنند ،به ندرت هم کسانی فقط برای قیمت گرفتن و یا دیدن اجناس می روند.بنابراین مخاطبین ما به احتمال بسیارقوی قصد خرید دارند ونه فقط دیدن اجناس!

یا اگربرای مصاحبه به شرکتی معرفی شده اید که قرار است چندین داور(بازرس)شمارا ارزیابی کنند شرایط شما متفاوت است.زیرا دراین جا نیاز است رسمی باشید و رزومه کاری تان همراهتان باشد و به قدر نیاز و متناسب با سوالاتی که می شود صحبت کنیدو…

مطلب آخر ، رساندن  پیام صحبت مان به طرف مقابل است.بسیاری از افراد را دیده ام که رفتارشان درست نقطه مقابل نیّتشان است . به عنوان نمونه معلم هایی را دیده ام که برای دلسوزی و احساس وظیفه تا جایی که ساعت درسی راه دارد مطالب را خیلی فشرده و زیاد می گویند تا از کتاب عقب نمانند درحالی که دانش آموزان از این حجم مطالب درصد زیادی رافراموش می کنند. بنابر این کوتاه ،به جا ، مناسب  و روشن حرف بزنید.

صحبت های زنجیره ای

بسیاری از صحبت های  ما فقط به یک باره خاتمه نمی یابد و لازم ا ست برای چندین بار صورت گیرد. (مانند صحبت های ازدواج-سخنرانی یک معلم دریک کلاس برخورد با مشتریان قدیمی-برخورد با همکاران درمحل کار و…)

در چنین برخوردهایی به نظرم چند راهکار زیر مفید است:

راهکاراول: برخورد اول راجدی بگیرید. (در ابتدای این مقاله صحبت کردیم.)

راهکاردوم: اگرهدف شناخت از خود شماست سعی کنید همه چیز را روشن و صادقانه بگویید. ولی اگرهدف ،شناخت شما نیست همه چیز را درجلسه اول نگویید تا به اصطلاح چنته تان خالی شود و درجلسات بعدی حرفی برای گفتن نداشته باشید.حتی برای صحبت های ازدواج نیز می توان صحبت ها را به خصوصیات کلی و جزئی تری تقسیم نمود تا فرصت فکرکردن برای هردو طرف وجود داشته باشد.

راهکار سوم : همیشه صحبت هایتان را با رعایت ادب و احترام به طرف مقابل بگویید تا بیانتان جذاب شود.

راهکار چهارم: زیاد مقدمه چینی نکنید تا حوصله طرف مقابل سربرود.به عنوان نمونه فروشندگانی را دیده ام که به دلیل نداشتن مشتری،  حوصله هر مشتری که می آید را با مقدمه چینی زیاد(با صحبت از تجارت          ضعیف این روز ها و بعد ربط دادن به سیاست و دلار و ….که در واقع همان حرّافی است ! )سر می برند. یا حتی درجلسات خواستگاری(البته بعضی از آن ها) که دیگر خودتان می دانید.

 

لحن درصحبت

لحن از تاثیر گذارترین ابزارهای جذب مخاطب است .دو فردی را درنظر بگیرید که هردو قصد تعارف به همدیگر را دارند .یکی می گوید اول شما برو و دیگری می گوید تمنا می کنم اول شما بفرمایید ، واضح است که منظور هر دو جمله ،  رفتن  طرف مقابل است اما جمله دوم بسیارجذاب تر و گیراتر است.قسمت عظیمی از  لحن، همان صحبت مودبانه است. اما تُن صدا و بالا و پایین کردن آن نیز از ارکان لحن است .این مورد اگر دریک جمع (و به خصوص سخنرانی)هستید اهمیت بیشتری پیدا می  کند ،زیرا ما قصد داریم دیگران از صحبت کردن ما لذت ببرند نه این که خسته شوند.بنا براین بسته به این که کدام قسمت صحبتمان مهم تراست لحن مان را بالا و پایین می کنیم.

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *