چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟(قسمت دوم)

در مقاله چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟ (قسمت اول) به موضوع چرایی و نفع صحبت کردن پرداختیم. در این مقاله چند را هکار ساده برای بهتر شدن روابط با نوجوانان برای شما خواهم گفت.

smile-11

به او احترام بگذارید…

اگر این واقعیت را بپذیرید که او دیگر کودک دیروز شما نیست این را نیز خواهید پذیرفت که باید به او احترام بیشتری بگذار ید و از نظرات او هم استفاده کنید. نوجوانان دوست ندارند که با آن ها مانند فرمانده و سرباز رفتار شود. آن ها را به عنوان مشاور خود بدانید.

نصیحت و سرزنش ممنوع!

همین الان اگر به شما بگویند که فردی قصد دارد که با شما صحبت کند و هدفش نصیحت کرد ن شما ست چه احساسی به شما دست می دهد؟ با خود فکر می کنید که چه کار اشتباهی انجام داده ام که قرار است نصیحت شوم. یا من اصلا نیازی به نصیحت ندارم ،خودم همه چیز را می دانم. نوجوان شما نیز این گونه است. با نصیحت شما، خود را فردی خطاکار ویا از خود راضی می بیند وکم پیش می آید که درمقابل نصیحت شما جبهه نگیرد. او نیاز مند پذیرفته شدن است. او می خواهد در این مسیر اشتباه کند ویاد بگیرد هم چنان که شما نیز این گونه بودید.

img16060205

 

چه قدر به حرف هایش گوش می کنید؟

بهتراست که درهفته لااقل یک بار دریک فضای دوستانه مثل تفریح و یا در اتاق خودش با او درباره مشکلاتش صحبت کنید. او ممکن است که از شما کمک نخواهد ولی مطمئنا در دلش این گونه نمی گذرد و شما را به عنوان یک پشتوانه می بیند.

شنونده فعال باشید

این موضوع را به طور کامل در کتاب آژیر شرح داده ام . شنونده بودن یک مهارت فراموش شده است. ممکن است از خود بپرسید که شنونده بودن دیگر نیاز به مهارت ندارد. ولی اگر قرار باشد روابط ما با نوجوانمان بهتر شود این ابزار را باید جدی بگیریم.

یک شنونده فعال چگونه عمل می کند؟

یک شنونده فعال درهمه جا با نوجوانش صحبت نمی کند. او مکان آرامی را برای صحبت با فرزندش درنظر می گیرد. با دقت کامل به نوجوانش گوش می دهد. درهنگام گوش دادن به نوجوان به تماشای تلویزیون یا کاردیگری مشغول نیست. همزمان با چندین نفر صحبت نمی کند. به صحبت های او اهمیت ویژه ای می دهد. در حین صحبت خود را جای فرزندش قرا رمی دهد  و با او همدری می کند. هرگز درهنگام صحبت یا بعد از آن او را نصیحت، سرزنش یا تحقیر نمی کند. هر جا لازم بود نظرش را محترمانه می گوید و دستور نمی دهد. با کلمات مناسب با نوجوانش صحبت می کند و منظورش ر ابه طور واضح به او می گوید. درعین حال به ارزش های خانوادگی پایبند است.

20120619124042cb-df

 

به او مسئولیت بدهید

خانواده های زیادی را دیده ام که مسئولیت کم کاری نوجوانشان را خود به دوش می کشند و به این ترتیب، نوجوان که پشتش را به حمایت خانواده گرم می بیند به خود اجازه می دهد که مدام اشتباه و خطا کند و مسئولیت آن را به گردن خانواده بیندازد. از نوشتن تکلیف مدرسه بگیرید تا پوشیدن لباس  و خیلی کارهای دیگر. لطفا بگذارید مسئولیت خطاهایش را خودش به گردن بگیرد. بگذارید این کار دراو عادت شود. دید اشتباه برخی از والدین نیز این است که ما تا ازدواج او مسئولیتش را به گردن می گیریم و بعدش خودش می داند و زندگی جدیدش. این کاربسیار برای او خطرناک است. زیرا شما نمی توانید چیزی را که در طی سال ها در او عادت شده است یک روزه تغییر دهید و او را مسئولیت پذیر کنید.

تغییر از خودمان

سخن آخر در این مقاله این است که اگر می خواهیم نوجوان ما صاحب خصوصیات خوب شود اول باید خودمان، آن ها را کسب کنیم وبعد از او بخواهیم که این گونه شود. البته من معتقدم کسی که خود را تغییر داد دیگران با دیدن رفتار و خصوصیا ت او آماده تغییر می شوند.تربیت کار یک روزه ویا یک ماهه نیست و همه آن نیز از طریق کلام صورت نمی گیردبلکه بخش بزرگ آن غیرکلامی است. و این روش تربیتی بهترین روش است.

08140185445565102a

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *