نوجوان سالم (ششمین عادت نوجوان سالم ایرانی)

درمقالات قبلی به ۵عادت  یک نوجوان سالم ایرانی اشاره شد. دراین مقاله به ششمین عادت  می پردازم. عادت ششم ، همکاری کردن است.

نوجوان سالم و توجه به نظرات دیگران

نوجوان سالم به همکاری اعتقاد دارد. او می داند که همکاری یکی از شرایط اساسی کارگروهی  است. در همکاری باید به نظرات دیگران توجه کند. هر نظری بدون توجه به فرد ، محترم است. درهمکاری برمبنای توانمندی ها عمل می کند. او هدف ازهمکاری را به طور شفاف می داند و به دیگران نیز یاد می دهد. او ظرفیت بالایی برای شنیدن انتقادها ی دیگران دارد. برای اومهم تر این است که اگر نظر دیگران درجهت رشد اوست از این فرصت برای رفع نقص های خود استفاده کند.  او شخصی دارای عزت نفس است . یعنی خودرا محترم می شمارد تا دیگران نیز خود را محترم بشمارند.

نوجوان سالم

 موانع دستیابی به همکاری

نوجوان سالم  موانع دستیابی به همکاری لازم را می داند. این موانع عبارتند از:۱- نا آگاهی افراد از خود و موقعیتشان    ۲- تعصب هایی که فکری و یا قبیله ای باشند(فرهنگی )  ۳- قضاوت های عجولانه

او برای داشتن یک همکاری خوب ،با دیگراعضای گروه دراین مورد صحبت می کند. او فواید داشتن یک همکاری خوب را شرح می دهد. نوجوان سالم ، افراد را از این سه مانع آگاه می کند.

مراحل همکاری در زمان حل مساله

نوجوان سالم

از نظر نوجوان سالم ،همکاری شامل مراحلی است:

  • مشکل یامساله اصلی چیست؟
  • افراد چه نظری دارند؟(پرسش نامه کتبی یا شفاهی)
  • جمع بندی افکار و رسیدن به نتایج جدید
  • انتخاب بهترین راه حل

فایل صوتی

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *