نوجوان سالم(دومین عادت نوجوان سالم ایرانی)

درمقاله قبلی اولین عادت نوجوان سالم ایرانی را بررسی کردم. این عادت همان مسئولیت پذیری بود. دراین مقاله دومین عادت نوجوان سالم ایرانی را بیان می کنم یعنی بررسی کلیات و جزئیات هر تصمیمی .

نوجوان سالم اول وآخرهر کاری را بررسی می کند

این کاری است که معمولا در هر تصمیمی انجام می دهیم. بنابراین شاید سوال شما این باشدکه نیازی به دانستن این مورد نیست زیرا آن را به طور خودکار انجام می دهیم. سوال من این است. پس چرا همچنان تصمیم های اشتباه می گیریم؟ یک نوجوان سالم نتایج کارش را تا حدود زیادی پیش بینی می کند و پیش بینی او دقیق و منطقی است.

نوجوان سالم

نوجوان سالم هدف درستی دارد

هدف داشتن، موضوعی است که هنوز برای ما شفاف نیست. طبق روش SMART یک هدف درست باید ۵ویژگی داشته باشد. اول اینکه مشخص و معین باشد(Specific). مثلا اهدافی مثل موفق شدن یا مفید بودن کلی هستند. دوم این که باید قابل اندازه گیری باشد(Measurable) یعنی مشخص باشد که چقدر به سمت هدفمان پیش رفته ایم. سوم این که قابل دسترسی باشد(Attainable) مثلا  دستیابی به ثروت چند میلیاردی بدون زحمت زیاد،  غیر قابل دسترس است. ویژگی چهارم واقع بینانه بودن هدف است(Realistic). مثلا فردی که تلاش زیادی برای قبولی درکنکور نمی کند انتظار رتبه تک رقمی دارد! و بالاخره ویژگی پنجم زمان دار بودن هدف است  (Timely). اهدافی که زمان ندارند ما را به سمت اهمال کاری یا تنبلی می برند. نوجوان سالم اهداف خود را با این ۵شرط انتخاب می کند. و این یعنی بر اساس احساسات یا هیجان یا جوگیری هدف گذاری نمی کند.

 

five-steps

چند نکته

اول این که هدفش چه بهایی دارد..آیا حاضر است  رنجش های هدفش را تحمل کند؟ دوم این که حتما اهدافش را روی کاغذ می نویسد. یک نوجوان سالم با نوشتن اهدافش به نقاط ضعف و قوتش پی می برد. سومین نکته ای که او به آن دقت می کند کنار گذاشتن اهمال کاری یا تنبلی است. یک نوجوان سالم به هدفش اعتقاد دارد و این اعتقاد انگیزه لازم را دراو ایجاد می کند.

نکته چهارم  استفاده از فرصت هاست. امیر مومنان می فرمایند: «فرصت ها مانند ابر درگذرند». از این رو نوجوان سالم درنگ نمی کند و از هرفرصتی درجهت پیشرفت خودش بهره می برد. اما نکته پنجم این که او مغرور و متکبر نیست . او هر جا که لازم  شد از دیگران نیز کمک می گیرد. مطمئنا می تواند از تجربه های دیگران  استفاده خوبی ببرد. و بالاخره نکته آخر این که نوجوان سالم عمل گراست. او بیشتر از آن که فقط فکر کند آزمون و خطا می کند تا نقاط ضعفش را مشخص کند و در جهت رفع آن ها تلاش کند. به همین جهت یک نوجوان سالم به موفقیت های بیشتری می رسد.

Hope

نوجوان سالم مدرسه محور نیست ، فرصت محور است

بسیاری از نوجوانان سالم از مدرسه فراری اند. آن ها قانون های مدرسه را نمی پسندند. نوجوان سالم هرگز خود را در بند یک محیط خاص نمی کند. او به دنبال فرصت هاست تا مهارت های خود را بروز دهد و یا بر کیفیت آن بیفزاید. نوجوان سالم از آموزش فراری نیست. بلکه از آموزش نادرست فراری است.  از آموزش هایی که او را به اهدافش نمی رسانند دوری می کند. البته نوجوانان سالمی نیز هستند که محیط مدرسه را بسیار می پسندند . آن ها نیز درک درستی از اهدافشان دارند و از آن جهت که مدرسه، آن ها را به اهدافشان می رساند با آن هماهنگ هستند.

 

نوجوان سالم همیشه کلی و جزئی عمل می کند

نوجوان سالم هدف گذاری درستی انجام می دهد بنابریاین پیوسته به دنبال ارزیابی است. او مدام مسیررسیدن به هدف  را بررسی می کند. آیا این مسیر او را به هدف می رساند؟

( (zoom out )

اگر جواب مثبت باشد حالا باید چه کاری را انجام داد؟ و چه جزئیاتی مهم هستند؟

( zoom in)  بنابراین او نه صرفا شهودی است و نه صرفا حسی.

 

AAEAAQAAAAAAAACFAAAAJDE0NDQzN2VlLTY0OGYtNGMxNC1iYWZkLTNiNGZmMmRkNmE2OQ

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *