نوجوان سالم(پنجمین عادت نوجوان سالم ایرانی)

درمقالات قبلی چهار عادت نوجوان سالم ایرانی را بررسی کردم. در این مقاله به عادت پنجم می پردازم . پنجمین عادت، شنونده فعال بودن،  است.

لطفا شنونده باشید نه گوش کننده

درهمین ابتدا لازم است که فرق بین شنونده و گوش دهنده را بیان کنم. شنونده کسی است که گوش دادن هایش از روی اختیار است. او به حرف های فرد مقابلش گوش می کند اما به صورتی که تمام توجهش به اوست. خود را درموقعیت فرد مقابلش می بیند و در حین صحبت های او قضاوت نمی کند. یک نوجوان سالم ایرانی یک شنونده است. شنونده ای که همه دوست دارند با او هم سخن شوند. زیرا او فردی است که با گوش دادن هایش شما را به آرامش دعوت می کند.

نوجوان سالم

حیاتی ترین نیاز انسان

فکر می کنید حیاتی ترین نیاز انسان چه باشد؟ اگر از جنبه روحی به آن نگاه کنیم همه ما نیاز به سنگ صبور داریم. یعنی فردی که شنونده حرف های ما باشد. از ما ایراد نگیرد.قضاوت نکند. سرزنشمان نکند و توجهش به حرف هایمان زیاد باشد.

نوجوان سالم

۵روش نادرست شنیدن

این ۵ روش را آقای کاوی درکتاب معروف «هفت قدم در را ه موفقیت نوجوانان» بیان می کنند:

  • در عالم دیگری بودن: معمولا امروزه به دلیل مشکلات مالی یا فکری زیاد، در گوش دادن هایمان دقت نمی کنیم و همین ممکن است موجب ناراحتی و یا دلگیری افرا د از ما شود.
  • وانمود کردن به گوش دادن: مثل این که مشغول بررسی گوشی همراهمان باشیم و درهمان لحظه نیز با نوجوانمان مشغول صحبت باشیم.
  • انتخابی گوش دادن: مثل افرادی که دوست دارند همان چیزی که مد نظر آن هاست بیان شود.
  • به کلمات گوش دادن: یعنی صحبت های فرد مقابلمان را به صورت کلی در نظر نمی گیریم و خیلی جزئی به او گوش می دهیم و نتیجه آن چیزی جز قضاوت عجولانه نیست.
  • از دیدگاه خود گوش دادن: یعنی مشابه حالت ۳٫ البته منظور از این حالت، شنونده بودن با قضاوت و نصیحت و سرزنش یا بررسی دقیق موضوع است. چیزی که طرف مقابل از آن گریزان است. یک نوجوان سالم یک شنونده واقعی است.

شنونده واقعی

البته بیشتر ویژگی های این مهارت مهم را در قسمت های قبل بیان کردم. ما باید از حرکات بدنمان  این حس را به فرد مقابلمان منتقل کنیم که به او توجه کامل داریم. در ضمن  لازم است در این قسمت در مورد اصلی ترین ویژگی شنونده بودن یعنی همدلی صحبت کنم. همدلی یعنی این که خودمان را درموقعیت فرد صحبت کننده قرار دهیم. با او همرا هی کنیم و  احساسات او را درک کنیم (البته تاجایی که امکان دارد). و اگر فقط همین یک ویژگی شنونده بودن را در صحبت هایمان اجرا کنیم قطعا بسیاری از قضاوت های اشتباهمان حذف خواهد شد. در مقاله بعدی ششمین عادت نوجوان سالم را بررسی می کنیم.یعنی همکاری داشتن.

 

 

نوجوان سالم

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *