مهارت های ارتباطی در جشن تولد را جدی بگیریم

جشن تولد چه ربطی به مهارت های ارتباطی دارد؟

اصولا در نگاه اول این مهم ترین سوالی است که ا ز خود می پرسیم. مهارت های ار تباطی چه ربطی به جشن تولد دارد؟ درجشن تولد افراد فامیل  دور هم جمع می شوند تا زاد روز فردی را جشن بگیرند. صرف نظر از خرج و مخارج مالی کمی به مزایای این ارتباط می پردازم. امشب جشن تولد دخترم زینب است و البته با دعوت من افراد فامیل از پدر بزرگ و مادر بزرگ تا دایی و خاله و عمو و عمه دراین مهمانی جمع می شوند. این ارتباط در مهمانی های دیگر هم به نوعی صورت می گیرد اما در جشن تولد رنگ و بوی دیگری می دهد. اولا همه چشمشان به کیک تولد است، چیزی که شاید به خاطر آن اصلا جشن را برگزار می کنیم!!( شوخی می کنم!) دوما یادمان می آید که یک سال از تعداد سال های عمرمان گذشته است و باید کمی به گذشته نگاه کنیم و ببینیم دراین یک سالی که گذشت آیا به اندازه کافی مفید بوده ام.سوما اگر در طی این یک سال روابطی در فامیل به سردی کشیده شده در این یک شب کمی محکم می شود و شاید هم خیلی از کدورت ها برطرف شود. همه  این ها به لطف مهارت های ارتباطی صورت می گیرد. بله. همین که دورهم جمع می شویم هم یک مهارت ارتباطی است. جشن تولد، سال روز ازدواج و خیلی از این نوع مراسم ها نیز مهارت هایی برای برقراری یک ارتباط هستند.

chain1

حالا که مهارت های ارتباطی این قدر ساده اند ، برای محکم تر شدن روابط چه کنیم؟

بهترین کار تعریف و حسن جویی از یکدیگر است. این یکی از مهارت های ارتباطی بسیار مهم و تاثیر گذاراست. اگر هم احساس می کنید که مطلب مهمی را حتما باید بگویید که ممکن است فرد مقابلتان ناراحت شود این کار را هم با تعریف از او شروع کنید. مهارت ارتباطی مهم دیگر، داشتن لبخند است. یک لبخند خوب می تواند تا ۷ برابر بیشتر از کلام ، موثر باشد. در ضمن انسان تنها موجودی است که می خندد( ممکنه بگید که بعضی از حیوانات مثل میمون  هم می خندن ،ولی باور کنید که خنده اونا از روی غریزه اس نه از روی اختیار)…پس لطفا همین الان که این مقاله را می خوانید سعی کنید به مدت ۵ ثانیه لبخند بزنید.

مهارت ارتباطی سوم این است که لطفا گوشی ها را کنار بگذارید. بگذارید کمی از عادت های غلطمان فاصله بگیریم. قدر این لحظات را بدانیم.

مهارت ارتباطی چهارم صحبت کردن از موارد مشترک است. البته خیلی ها نمی دانند که سر صحبت را چگونه باز کنند. این مشکل به خصوص زمانی پیش می آید که فردی غریبه درجمع باشد. برای باز کردن سرصحبت با او بهتر است از مسایل مالی شروع نکنیم. از مسایلی شروع کنید که احساس می کنید با گفتن آن حس بهتری به شما و آن فرد دست می دهد.

تولد دخترم

photo_2017-01-04_15-48-57

همان گونه که گفتم امشب جشن تولد دخترم است . او الان یک سال دارد. از آن جا که من  وهمسرم به عنوان تنها افرادی که بیشترین ارتباط را با او داشته ایم، درطی این یک سالی که گذشت به نکات جالبی دقت کردیم که تا به حال به آن توجهی نداشتیم. اولا این که انسان حتی از بدو تولد بدو ن این که خودش بداند از مهارت های ارتباطی استفاده می کند.اولین واکنش یک نوزاد گریه کردن است. این اولین مهارت ارتباطی انسانی است. همین طور که زمان می گذرد مهارت های ارتباطی نیز پیچیده تر می شوند. دوما نوع برخورد ما با این مهارت ها بسیار زیاد در شکل گیری شخصیت او تاثیر گذار است. اما همه این ها یی که گفتم را معمولا همه می دانند پس چرا دوباره اشاره کردم. از آن جایی که ما انسان ها مقداری فراموش کار هستیم نیاز است که هر از گاهی این جرقه ها ما را کمی به اوضاع فعلیمان متوجه کند. درست است که دیگر زمان حرف نیست ولی یادمان باشد که حرف زدن برای ما انسان ها مهم ترین مهارت ارتباطی است.

بچه ها ما را الگو می دانند

مطمئنم خودتان بهتر می دانید که رفتارمان باید چه شکلی باشد تا بچه هایمان از ما بپذیرند. در این جشن ها بچه ها الگوهای متفاوت رفتاری را می ببینند که شاید برایشان جالب و یا حتی دارای تضاد باشد. سعی کنید توجیه شان کنید تا از این رفتار ها الگو برداری نکنند. البته اگر شما را به عنوان الگو قبول داشته باشند حتما توجیهتان را نیز قبول می کنند. با آن ها با گام های خود شان پیش بروید و یک مرتبه غافلگیرشان نکنید که فلان رفتار غلط است. یک نکته مهم دیگر این است که بچه ها به شدت در  مهارت های ارتباطی ما با دیگران و به خصوص بچه های دیگر تاثیر گذارند. مثلا نسبت به بچه های دیگر نیز احساساتمان برانگیخته تراز قبل می شود.  اصولا با به دنیا آمدن بچه ها نگاه و ارتباط ما به دنیا تغییر می کند و این یعنی باید مهارت های ارتباطی جدیدی را یاد بگیریم و یا مهارتهای ارتباطی قبلی را به روز کنیم.

dast

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *