مهارتهای ارتباطی چیست؟

مهارت های ارتباطی یعنی

مهارت هایی که برای برقراری یک ارتباط سازنده و مفید به آن ها نیاز داریم. مثلا این که طرف مقابلمان دوست دارد که چگونه با او صحبت کنیم و یا علایق او چیست. یا ممکن است طرف مقابلمان فردی سمعی یا بصری یا لمسی باشد. در این صورت شیوه ارتباط  با او دیگر فقط صحبت کردن نیست. به بیان ساده مهارت های ارتباطی یعنی مهارت هایی که نیاز داریم تا پیاممان را به صورت کامل به مخاطبمان انتقال دهیم.

چرا نیاز هست

fardi4

آیا قبول دارید که تکنولوژی و پیشرفت آن ما را به شدت درگیر خودش کرده است؟آیا  قبول دارید که این پیشرفت روابط ما را نیز پیچیده ترکرده است؟ مثلا عواملی مثل گوشی همرا ه واینترنت و شبکه های اجتماعی به فرستنده و گیرنده پیام هایمان اضافه شده اند ، چیز هایی که هنوز در چگونه برخورد کردن با آن مشکل داریم. با این وجود شکی باقی نمی ماند که می بایستی مهارت های ارتباطی خود را با دیگران به شیوه مناسبی برقرار کنیم.

تا الان عسل خوردین؟

مهارت های ارتباطی که ما به کار می بریم باید مانند عسل عمل کنند. بهتر است که اول ببینیم عسل چهت ویژگی هایی دارد:

  • عسل تاریخ انقضا ندارد بنابراین ما باید همیشه به سلاح مهارتهای ارتباطی مجهز باشیم نه این که فقط در مواجهه با افراد خاصی این گونه عمل کنیم.
  • عسل شیرین است. آیا مهارت های ارتباطی شما از نظر دیگران خوشایند است؟
  • عسل درمان بسیاری از بیماری هاست. مهارت های ارتباطی که شما به کارمی برید نیز می بایستی حل کننده مشکل باشد نه ایجاد کننده آن.
  • خاصیت گرم کننده دارد(مزاج گرمی دارد). ارتباط شما با دیگران نیز باید گرم و پرشو ر باشد.

 

raw-miel-es6hkhxg7g

این مهارت ها چیا هستن

بسیاری از این مهارتها را بلدیم مثل دست دادن یا روبوسی ویا این که نباید دراولین برخورد با یک فرد غریبه به او بخندیم. اخم درروابط با دیگران احساس منفی ایجاد می کند. و البته بسیاری از مهارت های ارتباطی دیگر را ممکن است که خیلی کم استفاده می کنیم. مانند لبخند ، انرژی، کنترل خشم و …

پس با وجود دانستن این مهارت ها چرا از آن ها کم استفاده می کنیم؟

همان  طور که از اسم آن پیداست مهارت های ارتباطی مهارت هستند و بیشتر باید تمرین شوند.

درمقالات بعدی درمورد این که چگونه از مهارتهای ارتباطی استفاده کنیم صحبت می کنیم.

 

 

%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *