مشکلات والدین با نوجوانان(چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟قسمت سوم)

دردومقاله قبلی در مورد چرایی و چگونگی صحبت کردن با نوجوانان مطالبی را خدمت شما عرض کردم و در پایان هم به راهکارهایی دراین زمینه اشاره کردم. دراین مقاله به چند مشکل شایع بین والدین با نوجوانان می پردازم.

بسیار راحت طلب هستند

440844_185

«امروزه نوجوانان دوست ندارند به خودشان خیلی زحمت بدهند و کاربکنند و خیلی به مسئولیت پذیری اهمیت نمی دهند. به مدرسه فقط برای سرگرمی می روند. سرشان هم مدام به تلگرام و اینترنت است.وقت زیادی را با دوستانشان تلف می کنند ووقتی علت آن را از آن ها می پرسیم می گویند با آن ها بیشتر به ما خوش می گذرد و جای نگرانی نیست». این صحبت های بسیاری از والدین است . والدینی که از آینده نوجوانشان خیلی نگران هستند. اما مساله  راحت طلبی درهمه ما وجود دارد. ما دوست داریم آسایشمان فراهم باشد. این طور نیست؟ آن ها نیز این گونه اند. اما فرق  ما با نوجوانان در این است که ما حاضریم بهای این آسایش را بپردازیم ولی آن ها یا دراین مورد اطلاعاتی ندارند و یا بسیار سردرگم هستند. آن ها از ما یاد نگرفته اند که مسئولیت پذیری  شرط لازم آسایش و راحت بودن است. بهتر است کمی به رفتارهای گذشته مان با آن ها  نگاه کنیم  و ببینیم که چگونه سعی داشتیم که مسئولیت پذیری را به آن ها یا د دهیم. شاید جایی اشتباه کرده باشیم. اما یکی از راه های خوب جبران این است که از به کار بردن کلام نصیحت گونه یا سرزنش آمیزو یا تحقیر کننده به شدت بپرهیزیم. سعی نکنیم همه چیز را برزبان بیااوریم. با او بزرگ منشانه رفتار کنیم.

دوست دارد درب اتاقش را قفل کند

بسیاری از نوجوان ها دوست دارند این گونه باشند. آن ها نیاز دارند که لحظاتی را با خود خلوت کنند و هویت متزلزلشان را بیابند. نوجوانان درحال گذر از پل لغزنده ا ی به نام بلوغ هستند تا به مقصد شان یعنی هویت و شخصیت  برسند. پس لطفا در این دوران همراه خوبی برای آن ها باشید. بهترین کار شما این است که خانه را محل آرامش نگه دارید. قانون محبت، چارچوب خانه شماست. آیا توقع دارید کسی که دستش بسته است به راحتی درآب شنا کند؟ فرزند شما الان بسیاری از کارهایش را براثر فشار روانی دوران بلوغ انجام می دهد. او به دنبال  یک شخصیت ثابت است . به او کمک کنید. البته نه با دادو بیداد. بلکه با همراهی و کنترل نا محسوس!

این را هم قبول دارم که ممکن است از این تنهایی ها سوء استفاده کند و کاری کند که ارزش های خانواده را زیر پا بگذارد. بنابراین لازم  است برخی از موارد را برایش محدود کنید. البته با همراهی خودش . او را متقاعد کنید که نسبت به فضای مجازی نگرانید. مثال های زیادی را برایش بیاورید که بر اثر همین فضا دچار فساد شدند. اگر هم نمونه ای ندارید بهتر است نگاهی به اینترنت بیندازید.

زیاد از مهمانی خوشش نمی آید

این مورد یا بیشترمربوط به  بچه های درون گراست که  دوست دارند در تنهایی خودشان باشند و یابه علت تغییرات بلوغ است. لازم است ابتدا شخصیت نوجوانتان را بشناسید و ببنید که درچه مواقعی شادتر و با انرژی تراست، زمانی که با جمع است یا زمانی که به تنهایی دراتاق خودش است. بهتراست  اگر حاضرنیست که درجمع حضور داشته باشد،  با او به توافق برسید که چگونه از درخانه ماندنش مطمئن باشید. البته لازم نیست که به خاطر او اکثر مهمانی هایتان را لغو کنید.شما باید دراین دوران به فکر خودتان نیز باشید.

دوست دارد با دوستانش باشد

تقریبا همه نوجوان های برون گرا این گونه اند. آن ها ساعت های ز یادی ر ا با دوستانشان می گذرانند. اگر نوجوان شما نیز این گونه است این موارد را حتما حتما لحاظ کنید:

  • درحضورش به هیچ عنوان به دوستانش توهین نکنید. او بسیار نسبت به آن ها حساس است.
  • اگر می توانید با والدین دوستانش ارتباط داشته با شید و نظر آن ها را هم جویا شوید. شاید با  یکدیگر به راه حل مشترکی رسیدید.
  • ببینید که دوستانش چه وجه مشترکی دارند که جذب آن ها شده است. شاید تفریح
    نوجوانتان درخانه کم است یا درخانه محیطی دارید که زیاد به نظرش اهمیت نمی دهید.
  •    ra4-1363

می ترسم گرفتار روابط ناسالم شود

اگر رفتار شما درخانه طوری باشد که او مسئولیت پذیری را یاد گرفته باشد و آن را درک کرده باشد نباید نگران باشید زیرا او یا اصلا در این وادی قدم نمی گذارد ویا خیلی زود گلیمش را از آب این گونه فساد ها بیرون می کشد. اگر شما هم قبول دارید که نوجوان های امروزی نسبت به قبل با هوش ترند پس حواسشان به این موارد نیزهست. البته به شرطی که قبلا موارد اخلاقی را ازما یاد گرفته باشند.  اگر بخواهم کل این مقاله را برایتان خلاصه کنم باید بگویم که اگر می خواهید نوجوانتان یک شهروند خوب و مفید در اجتماع باشد  اول خودتان این گونه باشید. او از رفتار ما بیشتر الهام می گیرد تا از کلام ما.images

 

 

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *