قرص کاهش استرس سخنرانی (چگونه خیلی سریع استرس سخنرانی را رفع کنیم؟)

قرص کاهش استرس سخنرانی

قرص کاهش استرس سخنرانی یا همان پروپرانولول (Propranolol)که با نام های تجاری دیگری مانند پرانول یا ایندرال هم در بازار موجود است یک روش سریع کاهش استرس سخنرانی  است.

 شاید این تنها خوبی قرص ضد کاهش استرس سخنرانی باشد( البته در مورد افراد بیمار!!). این قرص(که به صورت کپسول هم موجود است) معمولا در درمان فشار خون و تنظیم تپش  قلب به کار می رود. 

 

 

قرص کاهش استرس سخنرانی

 

بسیاری از افراد از آن جایی که اطلاعات زیادی در مورد استرس سخنرانی ندارند برای رفع سریع استرسشان( از سخنرانی و یا کنفرانس ) از این قرص ها استفاده می کنند. شاید در نگاه اول کار چندان بدی نباشد اما عوارض مصرف این قرص به ما نشان می دهد که باید تصمیم دیگری گرفت. 

عوارص شایع قرص کاهش استرس سخنرانی چیست؟

 

قرص کاهش استرس سخنرانی


قرص کاهش ترس از سخنرانیخستگی و خواب آلودگی ( که قطعا  موجب می شود انرژی چندانی برای سخنرانی نداشته باشیم . شاید همین مورد کافی باشد که از مصرف این قرص خودداری کنیم).

قرص کاهش ترس از سخنرانیتاری دید 

قرص کاهش ترس از سخنرانیاحساس یخ کردن دست یا پا

قرص کاهش ترس از سخنرانیتنگی نفس

قرص کاهش ترس از سخنرانیاختلال در خواب

قرص کاهش ترس از سخنرانییبوست یا  اسهال

 

البته این ها تعدادی از عوارض قرص کاهش استرس سخنرانی است و عوارض دیگری هم مانند سبکی سر یا کاهش توانایی جنسی درپی دارد.

شاید بد نباشد ویدئوی زیر را هم ببینید

پس راهکار چیست؟

بهترین کار آگاهی یافتن در مورد مکانیزم ترس و استرس سخنرانی است. مصرف قرص کاهش استرس سخنرانی هیچ گاه نمی تواند ما را برای همیشه در برابر استرس مقاوم کند. تازه از این ها گذشته با مصرف این قرص ها عادت دیگری در ما شکل می گیرد و به اصطلاح مغز ما شرطی می شود که هر بار استرس به سراغ مان آمد خود را با مصرف قرص کاهش استرس سخنرانی آرام کنیم. مطلب دیگری که خیلی مهم است این است که ما چون با ترس های مان روبرو نشده ایم غالبابعد از مدتی ترس های خود را( با مرور در ذهنمان) بزرگتر از آن چیزی که هستند جلوه می دهیم. 

قرص کاهش استرس سخنرانی

 

 

برای اطلاعات بیشتر درزمینه استرس سخنرانی و مکانیزم آن توصیه می کنم که همین الان مقاله زیر را مطالعه کنید

چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم؟

این که زمان بر است

معمولا کنترل استرس سخنرانی در زمان خیلی سریعی اتفاق نمی افتد. شما ابتدا نیازمند هستید که روی مطالبتان تسلط پیدا کنید. باور کنید هیچ چیز جای تسلط را نمی گیرد.

تسلط یعنی این که دقیقا بدانید چه چیزی را، به چه اندازه، با چه کیفیتی و درچه زمانی  قرار است بگویید.

سپس خودتان را تا جایی که می توانید در پاسخ به این سوال ها قوی کنید. توصیه می کنم حداقل چندین برابر اطلاعاتی که قرار است در مورد آن صحبت کنید در ذهنتان داشته باشید. این کار هم چنین اعتماد به نفس شما را بالا می برد. هم چنین تمرین زیاد می تواند شما را قوی و قوی تر کند.

 

قرص کاهش استرس سخنرانی

 

در مرحله بعد سعی کنید موفقیت خودتان را تصویر سازی ذهنی کنید.

برای این کار کافی است چند دقیقه در مکان آرامی بنشینید و به سخنرانیتان فکر کنید.  قبول دارم که برخی می گویند «آخه با تصویر سازی و خوش خیال بودن که نمیشه سخنرانی کرد».

منظورم از تصویر سازی…

خوش خیال بودن نیست. بلکه  تصویر کردن جزئیات سخنرانی مان قبل از برگزاری، در ذهنمان است. باید در این تصویر سازی تا جایی که می توانیم ذهنمان را به سمت اتفاقات خوشایند ببریم تا ناخود آگاهمان آن را در رفتارمان در روز سخنرانی بروز دهد.

 

شاید مقاله رو برو هم برایتان جالب باشد: چگونه ترس از سخنرانی را مدیریت کنیم؟

استرس سخنرانی همیشه وجود دارد

حتی بزرگترین سخنرانان دنیا هم استرس سخنرانی را تجربه می کنند. مساله فقط در نوع استرس آن هاست. آن ها از پایین آمدن اعتبار شان ، جذاب نبودن محتوا برای مخاطب، دید منفی مخاطب جدید نسبت به آن ها و … استرس دارند.

البته همین عامل هم سبب می شود که همیشه سخنرانی خوبی را آماده کرده و ایراد کنند. در سخنرانی ممکن است علت ترس های ما موارد دیگری از جمله نشناختن مخاطبان، تجربه های شکست قبلی، آماده نبودن امکانات هنگام برگزاری و یا موارد دیگر باشد که البته باید تا جایی که می توانیم برای همه آن ها ازقبل فکر کرده باشیم و کارهای لازم را انجام داده باشیم.

 

شاید مقاله رو برو هم برایتان جالب باشد: چگونه مخاطبین خود را بشناسیم و بر آن ها تاثیر بگذاریم؟

 

 

 

قرص کاهش استرس سخنرانی

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *