فن بیان(چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟)

فن بیان

فن بیان از مفاهیمی است که در چند سال اخیر کار برد زیادی پیدا کرده است. البته یکی از دلایل آن این است که افراد با ارتباط  و فن بیان خوب، می توانند در آمد و محبوبیت بیشتری کسب کنند و البته عده بیشتری آن ها را دوست خواهند داشت. لازم است در همین ابتدا اشاره کنم که طی تحقیقات علمی۷۰ در صد از وقت روزانه ما صرف ارتباط با افراد می شودو ۷۵ درصد از این ارتباط هم از نوع بیان و کلام است. بنا براین لازم است که با جدیت بیشتری به موضوع فن بیان خوب نگاه کنیم .

 

 

فن بیان

فن بیان خوب

بسیاری از افراد به دنبال آن هستند که بیان خوب و جذابی داشته باشند به طوری که افراد مختلفی را به خود جذب کنند. صرف نظر از این که آیا این امر شدنی است یا نه نیاز به دانستن یک مطلب در فن بیان خوب ضروری است و آن داشتن یک فکر  درست  و منطقی از فن بیان است. 

 

 

فن بیان

 

آیا فن بیان خوب یک ضرورت است؟

البته با آمار هایی که درقسمت اول گفتم بله واقعا یک ضرورت است.برای مطمئن شدن از این موضوع کافی است کمی به دور و برتان نگاهی بیندازید

و ببینید که اگر افراد با ادبیات بهتری با یکدیگر صحبت می کردند شاهد این همه درگیری و پرخاشگری و روابط ناسالم و حتی فساد در جامعه نبودیم.

 

 

 

اول فکر خوب بعدا بیان خوب

متاسفانه یکی از  موضوعاتی که افراد در سخنرانی هایم ازمن سوال می کنند این است که از چه کلماتی استفاده کنیم که محبوب تر یا جذاب تر شویم.

همان گونه که در ضرب المثلی داریم فکر سالم در بدن سالم  است باید گفت بیان سالم هم در فکر سالم نهفته است زیرا اگر کسی صرفا به گفتن کلمات جذاب و خوب در فن بیان اکتفا کند و به موضوعاتی از جمله ارزشمندی طرف مقابل و  رعایت اصول اخلاقی در خوب صحبت کردن توجه نکند به احتمال زیاد برداشت افراد از این شخص فردی  زبان باز و یا حراف خواهد بود.

 

بنا براین لازم است که با در نظر گرفتن اخلاق و ادب و احترام نسبت به طرف مقابل مهارت ها ی فن بیان را یاد بگیریم . از طرف دیگر فن بیان خوب به این موضوع نیز توجه دارد که تا حد امکان مصنوعی رفتار نکنیم زیرا افراد به راحتی می توانند فرق بین افراد زبان باز و با شخصیت را تشخیص دهند.

 

  فرد با فن بیان خوب، عزت نفس بالایی دارد و به همین جهت هم دیگران را ارزشمند می داند.

چه خبر از ذهن

 

طبق آمار های مختلف انباری ذهن ما شامل حدود ۱۲۰۰۰ واژه است. اما متاسفانه ما فقط حدود ۵۰۰۰ واژه را در صحبت هایمان به کار می گیریم. این به ما نشان می دهد که لازم است یک فراخوانی مجدد در ذهن صورت بگیرد. این فراخوانی ر ا می توانیم از طریق نوشتن کلماتی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم 

 و از نظرمان خوب و ارزشمند هستند انجام دهیم، یعنی ثبت کلمات . 

پیشنهاد من

نشست و برخاست و دقت به صحبت های افراد مثبت و صاحب نفوذ و تاثیرگذار می تواند  تنها دامنه لغات ما را بیشتر کند. لطفا مصاحبت با این افراد را جدی بگیرید.

همچنین شما می توانید صحبت های تلفنی ویاحضوری خود با فردی دیگر را ضبط کرده و آن را تحلیل

کنید( التبه با اجازه فرد مقابل)

راه های دیگری هم مانند برداشتن دفترچه یادداشت توصیه شده است 

 که می توانید کلمات مثبت روزانه تان را در آن ثبت نمایید.

 

یکی از تمرین های خوب برای این کار  تمرین تندگویی است. در این تمرین یک کلمه را به صورت تصادفی  انتخاب می کنیم و در حدود یک دقیقه بدون مکث در مورد آن توضیح می دهیم. این کار باید با حداکثر سرعت ممکن ما صورت بگیرد.

 

فن بیان خوب  نیاز به زمان و تمرین دارد

ما آموزش های زیادی را درباره فن بیان خوب  درزندگیما ن نداشته ایم و حتما می بایستی داشتن یک فن بیان خوب را تمرین کنیم. این تمرین باید به صورت روزانه باشد. اما موضوع بسیار مهم دیگر این است که این کار شاید به زمان زیادی هم نیاز داشته باشدزیرا می بایستی از بسیاری کلمات در صحبت کردن دوری کنیم و کلمات یا جملات مناسب تری را جای گزین آن ها نماییم.

 فن بیان خوب اصلا به معنی پرحرفی نیست

متاسفانه باور عده ای از افراد این است که حالا که قصد داریم فن بیان خود را تقویت کنیم می بایستی حرف زدنمان نیز بیشتر شود. این باور نادرست است. اتفاقا فردی که به دنبال فن بیان خوب است سعی می کند فرصت های مناسب گوش دادن را از دست ندهد تا به دامنه وازگان خود اضافه کند و تاثیر گذار تر شود. در واقع فن بیان خوب صحبت از تعادل می کند. تعادلی که بین پرحرفی و کم حرفی قرار دارد.

یعنی درصورت لزوم سخن می گوید. مصداق این شعر معروف

 

کم گوی و گزیده گوی چون دُر     تا ز اندک تو جهان شود پُر

 

 

 

فن بیان

از طرف دیگر داشتن فن بیان خوب به ما کمک می کند که در مواقعی که لازم  است نه بگوییم.

 

مقاله روبرو می تواند برای شما مفید باشد  :           فن بیان در نه گفتن

 

 

توهم فن بیان خوب 

فن بیان خوب

 

جالب است که بسیاری از فروشندگان ،کارمندان روابط عمومی و افرادی که به طور مستقیم باصحبت کردن سرو کار دارند، خود را آخر فن بیان می دانند. این در حالی است که وقتی به اوضاع درآمدی وحتی روابط آن ها با مشتری یا افراد دیگر دقت می کنیم پی می بریم که در واقع اول فن بیان هم نیستند!! این مطلب در واقع تفاوت بین دانستن و توانستن است. خیلی از اوقات فکر می کنیم هر چیزی که بلدیم (دانستن) در واقع به کار هم می بریم(توانستن) پس نیاز به دانستن مطالب جدید نداریم و البته به دنبال نتایج عالی نیز هستیم!!

این توهمی بیش نیست و متاسفانه دامن گیر بسیاری از افراد شده است.

یک توصیه خیلی جدی!!

لطفا تا می توانید کتاب های مفید بخوانید . لازم نیست که حتما روزانه چندین ساعت وقت بگذارید تا مطالعه کنید. شما می توانید این کار را در حداقل ز مان ممکن مثلا ۱۵ دقیقه انجام دهید. این زمان می تواند اول صبح یا آخر شب باشد.

نکته مهمتر این که باید به صورت مستمر این کار را  انجام دهید تا اثرات آن را ببینید.

چرا از کلاس های فن بیان نتیجه نمی گیریم

در ادامه می خواهیم برخی از مسائل موجود در حوزه فن بیان را بررسی کنیم. متاسفانه برخی از افراد در کلاس های فن بیان شرکت می کنند و تا مدتی حال خوبی هم دارند و روابطشان بهبود می یابد. اما بعد از مدتی مجددا همان روند قبلی را تکرار می کنند. لازم است اشاره کنم که شاید مفاهیم موجود در حوزه فن بیان قدری ساده به نظر برسند اما بسیاری از افراد گول همین سادگی را خورده و از انجام تمرینات مستمر فن بیان خودداری می کنند. نتیجه هم قابل پیش بینی است. برگشت به قبل!!

موانع اجرای تمرینات فن بیان

سادگی 

در قسمت قبل اشاره کردم که تمرینات فن بیان اگر چه ساده به نظر می رسند اما به دو نکته اساسی باید دقت کرد . مستمر بودن و وقت کافی در نظر گرفتن دو کار اساسی است که در هر کلاس فن بیان به کارمان می آید.

وقت کافی در نظر نمی گیریم

بسیاری از اقراد در برخورد با تمرینات فن بیان به  یکی از دو صورت زیر رفتار می کنند:

یا منتظرند تا فرصت مناسبی برای تمرین پیش بیاید. مثل این که با آرامش خیال و به دور از هر گونه تنشی تمرین کنند.

یا فرصت های کم بازدهی را درنظر می گیرند که ممکن است اصولا در طولانی مدت موجب شود از تمرینات حس تنفر بیشتری پیدا کنند.

لطفا در صورت امکان زمان ثابت و حد اقلی را در نظر بگیرید و خود را مقید کنید تا در آن زمان به تمرین بپردازید.

مکان تمرین مناسب نیست

مکان تمرین هر چند نباید ایده آل باشد اما باید از آرامش نسبی برخوردار باشد. شما می توانید در داخل ماشین، اتاق کار، در طبیعت یا اتاق شخصیتان به تمرین بپردازید. در هر صورت پیدا کردن یک مکان ثابت و یا حتی متغیر کار زیاد سختی نیست.

مهندسی معکوس نداریم

این مورد در خیلی از برنامه ریزی های زندگی هم برایمان پیش می آید. ممکن است برخی اوقات از انجام تمرینات متنفر شویم یا حال انجامشان را نداشته باشیم. مهندسی معکوس به ما کمک می کند که از آخر به اول نگاه کنیم.

یعنی بدانیم هدف اصلیمان چیست و برای رسیدن به آن باید چه کاری انجام دهیم. حال برای رسیدن به این مرحله باید چه کاری صورت گیرد و تمرین مناسب آن چیست . سپس مرحله به مرحله علت انجام تمرین توسط خودمان را ریشه یابی کنیم.

فن بیان غیر حضوری

یک سوال اساسی دیگر این است که آیا دوره های مجازی که برای بهبود فن بیان پیشنهاد می شود می تواند به ما کمک کند؟ پاسخ این است که این دوره ها در صورتی که تمرینات آن به صورت کامل انجام گیرد می تواند به ما کمک کند هر چند که دوره های حضوری تاثیر بیشتری می تواند داشته باشد.

تمرینات فن بیان

در زیر چند تمرین معروف و ساده از فن بیان را به شما معرفی می کنم.

تصویر سازی

اولین و شاید مهم ترین تمرین فن بیان این است که خود را در جایگاه بهترین خودتان ببینید. یعنی زمانی که بهترین فن بیان را از نظر خودتان دارا هستید و با آن به ارتباط با دیگران می پردازید. در این قسمت هر چه با جزئیات بیشتری تصویر سازی کنید موفق تر می شوید. این جزئیات حتی در مورد ساعتی که ارتباط برقرار می کنید، ظاهر و جزئیات چهره فرد مقابل ، نحوه پوشش شما و …. می تواند باشد.

تمرین مقابل آینه

هر طوری که دوست دارید در مقابل دیگران ظاهر شوید را مقابل یک آینه قدی تمرین کنید. بار ها و بارها به این تمرین بپردازید تا حرکات خودتان را به وضوح ببینید. در این تمرین باید دقیقا همان کاری را انجام دهید که در موقع ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن انجام می دهید. سعی کنید در هر اجرا فقط یکی از اشکالاتتان را برطرف کنید، فقط یکی. زیرا در غیر این صورت ممکن است با مجموعه ای از حرکات ناخوشایندتان مواجه باشید و سعی کنید که همه را برای دفعه بعدی برطرف کنید اما دچار کامل گرایی شوید و اشکالاتتان همان گونه که بود سرجایش باقی بماند.

 ضبط صدا 

امروزه دیگر ضبط صدا کار مشکلی نیست.

لطفا همین الان به معرفی خودتان با جزئیات بپردازید و صدای خودتان را با گوشی همراهتان ضبط کنید. 

اگر به صدای خودتان گوش دهید ممکن است کمی از آن بدتان بیاید اما با تمرین و تکرار این روند و ضبط بیشتر صدا  می توانید صدای بهتری داشته باشید. البته فراموش نکنید که در هربار ضبط  صدا ، فقط یکی از اشکالاتتان را برطرف کنید.

 

تمرین بلند خوانی

در این تمرین متنی چند خطی را انتخاب می کنید و آن را با صدای بلند می خوانید. اگر یادتان باشد مشابه این کار را معلم ابتدایی ما موقع املا گفتن انجام می داد. این تمرین به شما کمک می کند که صدای رساتر و واضح تری داشته باشید. اگر فرزند شما در مدرسه ابتدایی است می توانید از این تمرین در املا گفتن به او  نهایت استفاده را ببرید.

تمرین مشدد خوانی

در تمرین مشدد خوانی عبارتی را انتخاب می کنیم و هر حرف کلمه های جمله را با تشدید می خوانیم.

مثلا اگر جمله ما این باشد« لبخند زدن خوب است» باید روی هر حرف تشدید گذاشته و آن را با تلفظ کنیم. یعنی به صورت«لّبّخّنّدّ زّدّنّ خّوبّ اسّتّ».

 

 

 

 

 

یک پیشنهاد 

اگر به دنبال اطلاعات حد اقلی از سخنرانی و فن بیان هستید توصیه می کنم همین الان  محصول صوتی سخنرانی و فن بیان را تهیه کنید

 

 

ممنونم که با ما همراه بودید .منتظر مقالات بعدی ما باشید…

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

5 نظر

  1. ‍پینگ بک: چگونه سخنران بهتری باشیم – سایت خبری market-center

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *