فن بیان قوی ثروت است

 

دراین مقاله قصد دارم در مورد مزایای  فن بیان قوی نکاتی را عرض کنم. همان گونه که می دانید همه ما نیاز به ارتباط و البته فن بیان قوی  در ارتباط با دیگران داریم. دراین جا دو سناریو را برایتان  تصویر سازی می کنم.

سناریو اول: تصور کنید که شما صاحب یک کارخانه بزرگ مواد غذایی هستید که البته به تازگی دچار ورشکستگی شده اید و کارگرانتان به خاطر حقوق نگرفتن چند ماهه به کار دل نمی دهند و عده ای هم دیگر همکاری نمی کنند. با این وضعیت چه می کنید؟ آیا منتظر معجزه می مانید؟ یا هرطوری که هست کارگرانتان را نگه می دارید که با تولید بیشتر از این ورشکستگی نجات یابید؟

سناریو دوم: تصور کنید که شما پدر یا مادر خانواده ای هستید و کودک شما که تا دیروز مشغول بازی بود الان به نوجوانی تبدیل شده است که پرخاشگری می کند و به حرف شما گوش نمی دهد و مدام با او مشکل دارید. هرچه تلاش می کنید و با او صحبت می کنید که از رفتارش دست بردارد بدتر می شود. با این اوضاع چه می کنید؟

در هر دو سناریوی بالا چیزی که ما را نجات می دهد دانستن اصول فن بیان قوی است.

اولا بگویید که فن بیان قوی چیست؟

به شما توصیه می کنم که قبل از خواندن این مقاله حتما مقاله فن بیان چیست؟ را مطالعه بفرمایید.

فن بیان قوی با سه «چه» سر و کار دارد.  یعنی چه چیزی را چه موقع و به چه اندازه بگوییم.

چرا این قدر مهم است؟

از ان جایی که همه ما نیاز مند به برقراری ارتباط با دیگران هستیم برای ارتباط بهتر با آن ها باید فن بیان قوی داشته باشیم تا ارتباطاتمان با دوام باشد. به عنوان مثال ما در خانواده با مادر و پدر به یک  شیوه صحبت می کنیم و با همسرو فرزند به شیوه ای دیگر. همین طور وقتی با رییسمان در محل کار صحبت می کنیم از شیوه رسمی تری استفاده می کنیم که درخانواده اصلا مناسب نیست. بنابراین نوع صحبت ما درجایگاه های مختلف نشان دهنده شخصیت ما در آن  جاست و البته خیلی از افرادی که ما آن ها را به عنوان افراد موفق می شناسیم به سبب فن بیان قوی به این جایگاه رسیده اند که البته نباید منکر شخصیت بزرگ آن ها شد.

چرا فن بیان قوی ثروت است؟

آیا از نظرشما هم ثروت فقط در پول خلاصه می شود؟ به نظر انسان های موفق ثروت چیزی بالاتر از پول است و اصولا مادی نیست. از نظر آن ها ثروت چیزی است که حضور ما را در جامعه مفید تر می کند. ثروت یعنی همه نعمت هایی که خداوند به ما داده و البته از به کار بردن آن غالبا غافلیم. از نظر یک انسان موفق، پول زمانی برای ما ارزشمند است که خدمتی به دیگران انجام دهیم و آن ها از حضور ما افتخار کنند. فن بیان خوب چیزی است که حضور ما را برای دیگران ارزشمند می کند.

چه کار کنیم با فن بیان قوی ثروت ساز شویم؟

اولا این که مخاطبمان را خوب بشناسیم. آیا مخاطبمان اعضای خانواده ما است یا دوست ویا همکارمان؟ در گام دوم سعی می کنیم از خصوصیات خوب او البته به شیوه ای که باب میل اوست حسن جویی کنیم. با این کار برعکس چیزی که در ذهن اکثر افراد است مخاطبمان را در جهت خودمان قرار می دهیم. در ادامه می توانیم نظر خودمان را به صورت جمله خبری بیان کنیم. اگر در این دو گام موفق شدیم نوبت به گام سوم می رسد. گام سوم هدف مورد نظر ماست. ما باید طوری مخاطب را در جهت خودمان قرار دهیم که به هدفمان هم برسیم. مثلا اگر قرار باشد که با دوستمان در مورد شراکت درکار صحبت کنیم و البته او فردی معتقد به این کار نیست. در ابتدا قلق شخصیتی او را پیدا می کنیم مثلا این که او دوست دارد مخاطبش با او چگونه رفتار کند ویا  از چه نوع برخوردی به طور کلی بدش می آید؟ این ویژگی هرچه باشد برای او مهم است و برای ما قابل احترام. اگر این ویژگی او با ارزش های ما هماهنگ است می توانیم با او در ستایش این ویژگی صحبت کنیم. در مر حله آخر هدفمان را به صورت جمله خبری بیان می کنیم. مثلا این که «دوست داشتم در مورد شراکت با هم صحبت کنیم» و یا« خیلی دوست دارم که از تجربیات تو در کارم استفاده کنم». جملاتی مشابه این جملات علاوه بر دادن عزت نفس به طرف مقابل  ، او را به احتمال زیاد آماده پذیرش نظر شما می کند. البته لازم است بگویم که فن بیان قوی هیچ وقت به معنی حل تمام مسائل نیست. زیرا مسائل جنبه های دیگری نیز دارند.

چند تمرین

لطفا بعد از خواندن این مقاله به سه نفر از افرادی که می شناسید یک پیامک بدهید و از آن ها حسن جویی کنید. این سه نفرمی توانند دوست یا فامیل و یا همکاران شما باشند. التبه بهتر است که از نزدیک ترین عضو خانواده خود شروع کنید.

یک نکته

قرار نیست که حسن جویی های ما جنبه چاپلوسی وتملق داشته باشند. ما این کار را برای ارزشمندی خود و طرف مقابلمان انجام می دهیم. با این کار علاوه براین که به شخصیت طرف مقابلمان ارزش می گذاریم ،  ارزش خودمان را به  عنوان انسانی که خوبی های دیگران نیز از نظر او دور نیست، بسیار بالا می بریم. بازخورد این رفتار به سرعت به ما برمی گردد که در واقع انرژی فوق العاده مثبت از جانب فرد مقابل است.

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *