فن بیان در خانواده

فن بیان چیست؟

اصولا وقتی صحبت از فن بیان می شود تعریفی علمی و سخت درذهنمان می آید درحالی که اصلا این طور نیست. به صورت ساده فن بیان،  انتقال درست صحبت های ماست به گونه ای که دیگران منظور ما را  متوجه شوند وما هم به اهداف مورد نظرمان برسیم. پس با این تعریف، فن بیان همه جا ضرورت پیدا می کند،  ازصحبت کردن با اعضای خانواده وفرزندان  تا جلسات با رییس و همکاران و حتی فروش  محصولات و …

 به عنوان مثال درفروشندگی هدف اصلی ما فروش محصولاتمان به مشتری است به گونه ای که هم ما سود حلال ببریم و هم مشتری از خرید خود راضی باشد ودرضمن دوست داریم مشتری دائم ما نیز بشود. اما برای این کارباید چگونه عمل کنیم ؟ قبول دارید که ادب و احترام دردرجه اول قرار دارد؟

من هم با شما موافقم. درهرجایی که ضرورت فن بیان را احساس می کنیم ادب و احترام لازمه کاراست.

چرا فن بیان در خانواده لازم است؟

حتما تا الان خانواده هایی رادیده اید که اعضای خانواده حرف همدیگر را متوجه نمی شوند و همین باعث دلخوری و گاهی اوقات بحث بین آن ها نیز می شود، این درحالی است که فرد گوینده منظور بدی از صحبتش نداشته ولی شخص مخاطب آن را به گونه ای دیگر تفسیر کرده است. یا پدری را درنظر بگیرید  که حواسش به کاردیگری است و مادر خانه در حال صحبت با اوست ولی او یا اصلا متوجه نمی شود یا سعی درتایید کاذب حرف مادر دارد و مادر فکر می کند که پدرعمدا به حرف او گوش نمی دهد درنتیجه  سریعا عصبانی می شود درحالی که، آن مساله  درآن لحظه کاملا پدررا درگیرخودش کرده است.

یک مورد مهم دیگرتکنولوژی های مدرن روز مثل تلگرام ، اینستاگرام و …است که فرزندان خانواده را به شدت درگیرخودش کرده است و این امرتا حدودی باعث سردی در روابط خانوادگی هم شده است سوال من این است که آیا ما نمی توانیم با دانستن فن بیان درخانواده فرزندانمان را از عواقب بد این کار آگاه کنیم به گونه ای که آن ها حرف ما را بپذیرند؟

به نظر شما اگرهمه افراد مهارت های صحبت با یکدیگر(فن بیان ) را می دانستند باز هم آمارطلاق این قدر بالا بود؟

درجامعه ، همه ما حق زندگی داریم و برای تحقق این امر باید راههای کنارهم زیستن را بلد باشیم که یکی ازمهم ترین های آ ن همین فن بیان است.

حالا یک سوال مهم : قبول دارید فن بیان هرفرد درواقع شخصیت او را نشان می دهد؟

یک مثال خوب در  رانندگی است.  حتما رانندگانی رادیده اید که وقتی یکی از ماشین های هم مسیرشان اشتباه یا خطایی درراننگی می کند با الفاظ وفحش های رکیک از خجالت او درمی آیند؟

یا حتی کارمند یک شرکت  را درنظر بگیرید که وقتی با او برخورد می کنیم  و با ادب و احترام چیزی از او می خواهیم او فقط بلد است بگوید به فلان قسمت بروید .

فکرمی کنم که تالان منظور مرا متوجه شده باشید. فن بیان خوب درخانواده شکل می گیرد و همین جزیی از شخصیت فرد می شود. بنابراین لازم است به صحبت هایمان در خانواده به عنوان پدر یا مادر اهمیت ویژه ای بدهیم  زیرا کودکانمان از فن بیان ما یاد می گیرند و برای خودشان شخصیت می سازند.

 

 

حالا که متوجه شدم فن بیان چقدرمهم است چه جوری باید با خانواده ام رفتار  کنم؟

اولین کارتمرین ادب و احترام است. سعی کنید کلماتی که انتخاب می کنید به هیچ عنوان توهین یا تحقیری را درپی نداشته باشند…به عنوان مثال قرار است برای همسر خود چایی ببریم. خیلی ها را دیده ام که از سر محبت و البته راحت بودن با همسرشا ن به او می گویند بیا اینم چایی…اما باور کنید با کمی تغییر درصحبتمان نه تنها او را نسبت به خودمان علاقه مند تر می کنیم بلکه کودکانمان با دیدن این صحنه یاد می گیرند که باید با پدر و بعدها باهمسرشان بااحترام صحبت کنند. بنابراین کافی است بگوییم بفرمایید چایی…

اگر فکر می کنید قراراست امروزبه شما چیز هایی را بگویم که به اصطلاح تکنیک های فضایی درفن بیان هستند کاملا اشتباه می کنید امروز موارد عملی ای را به شما می گویم که به راحتی می توانید با انجام آن روابطتان را متحول کنید!

تمرین دوم،  لبخند است زیرا اولین چیزی که از شما دربرخوردتان می بینند ظاهر و چهره شماست

به خصوص وقتی همسر شما خسته از سرکارمی آید…با یک لبخند ، انرژی او چندین برابر می شود و مطمئنا خوش اخلاق تر.

تمرین سوم انجام دادن کاری است که فرد مقابل ما را خوشحال می کند..مثلا برادرشما به راکت تنیس علاقه زیادی دارد ولی  به دلیل این که پولش راندارد نمی تواند آن رابخرد. اگر شما می توانید آن را برایش بخرید حتما این کاررا بکنید. اما تاثیرفن بیان دراین جا هنگام دادن هدیه به او ست .

دراین هنگام به او چه می گویید؟

همین یک جمله قشنگ کافی است: تقدیم به عزیز ترین داداشم…

و به عنوان آخرین تمرین  درهنگام عصبانیت سعی کنید اصلا صحبت نکنید یا مکان فعلیتان راترک کنید. این موقعیت از جمله موقعیت هایی است که صحبت کردن فقط از ارزش شما می کاهد چون غالبا عاقلانه  حرف نمی زنیم!

اشتباه نکنید!

منظور ما ازفن بیان،  زیاد حرف زدن نیست بلکه خوب حرف زدن است.

 یک توصیه ویژه

یادتان باشد به پدرو مادر احترام زیادی بگذارید و با آنها با رعایت کامل ادب و احترام صحبت کنید زیرا فرزندان شما کاملا به شما توجه می کنند.

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *