فن بیان در همسرداری

 

 فن بیان چیست؟

همان گونه که درمقاله فن بیان چیست؟ به طور مفصل توضیح دادم . فن بیان در واقع درست و به اندازه صحبت کردن است به گونه ای که طرف مقابل منظور ما را کاملا درک کند. با این تعریف، فن بیان همه جا لازم است،  ازارتباط با اعضای خانواده گرفته تا ارتباط با مشتری و دوستان و افراد دیگر. شاید با خود بگویید که این تعریف را همه بلدیم . سوال من این است پس چرا با این وجود، آمار طلاق درکشورما بالاست(به عنوان مثال درسال ۹۳  از هر۵  ازدواج یکی به  طلاق رسیده است) یا حتی در رانندگی حتی از کوچکترین ثانیه های عمرمان نمی گذریم یا چرا خیلی از خانواده ها با فرزندانشان نمی توانند به درستی صحبت کنند و روز به روز این مسایل پیچیده تر از قبل می شوند و چرا حتی نمی توانیم با همسایه هایمان درآپارتمان ارتباط درستی برقرار کنیم. پاسخ ساده است. خیلی از مهارت ها را فقط حفظ کرده ایم و شاید حتی یک بار هم در زندگیمان به کار نبرده ایم. یادتان باشد ما با باورها و اعتقاداتمان زندگی می کنیم نه با دانسته هایمان.

همسرداری هم نیاز به فن بیان دارد؟

فکر می کنم با توضیحات بالا دیگر نیازی نیست بگویم چرا همسر داری نیاز به فن بیان دارد اما برای آن هایی که هنوز از  اهمیت این موضوع مطمئن نیستند لازم است بگویم می توانید همین روزها سری به دادگستریها بزنید و علت درخواست های طلاق را ببینید. باز هم برای نمونه می گویم یکی از آشنایانم که اخیرا مساله های زیادی(مثل  بدهکاری مالی، تصادف همسر و…) درزندگیش پیش آمده بود مرتب از همسرش درخواست طلاق می کرد وقتی علت را از او پرسیدم گفت: همسرم یک بچه است، او مسئولیت پذیر نیست.(البته باید بگویم که همسر ایشان حدود۲۶ ساله هستند و جدیدا به علت تصادفی که برایشان اتفاق افتاده بود درخانه به سر می برند !) ناگفته نماند که وقتی از ایشان علت بی مسئولیتی همسرش را پرسیدم گفت: شب ها دیر به خانه می آید و درهنگام عصبانیت وسایل خانه را می شکند!

البته دراین جا قصد ندارم که مشخص کنم کدام یک از این دو تا بچه هستند!! ولی منظورم این است که  برای یک زندگی بهتر باید معیارهایی که درنظر می گیریم  به معیارهای درست جامعه نزدیک باشند.

والبته خیلی از ما اعتقادداریم که همسرمان باید همه حرف های ما را بفهمد و هرچه ما می گوییم گوش کند درحالی که می دانیم نباید این گونه باشیم!!

چقدر زندگی براتون مهمه

برای اکثر ما به اندازه ای که زنده بودن و زندگی کردن مهم است فن بیان خوب نیز نیاز است. (همه را نگفتم زیرا عده ای کلا دوست دارند تنهایی زندگی کنند! منظورم غارنشین هاست که البته ان ها هم نیاز به فن بیان دررابطه با حیوانات آن منطقه دارند!) علت آن هم روشن است. همه ما دوست داریم درکنار دیگران با آرامش زندگی کنیم و با دیگران رابطه خوبی داشته  باشیم.

تعریف کردن از همسرتان

دراین جا واقعا نیاز هست درمورد این مطلب مهم که در خیلی از خانواده ها رعایت نمی شود کمی توضیح بدهم. قبول دارید که همه ما از تعریف کردن خوشمان می آید؟ با این کار انگیزه می گیریم و خودمان را مهم و زنده بودنمان را باارزش می دانیم. آخرین باری که از شما تعریف شد را به یاد بیاورید ، چه احساسی داشتید؟(البته منظورم چاپلوسی دیگران نیست که  حالمان از آن به هم می خورد!). چقدر به انسان آرامش می دهد و حس می کنیم مهم  هستیم. مطمئنا همه ما ویژگی های مثبتی داریم  که دیگران را از آن بهره مند کرده ایم مثل یک لبخند یا هدیه دادن یا خوش اخلاقی. پس چه بهتر که این کاررا در رابطه با همسرمان انجام دهیم . حتما بعد از خواندن این مقاله سعی کنید یک ویژگی خوب همسرتان را به یاد او آورید و این کاررا نه از روی چاپلوسی بلکه صداقت انجام دهید. مطمئنا بازخورد آن را خیلی سریع تر ازآن چه فکرش را می کنید می یابید.

سعی کنید این کار را هفته ای یک بار  انجام دهید و به هیچ وجه در گفتن تعریف زیاده روی نکنید زیرا به چاپلوسی متهم می شوید و اثر آن برعکس می شود.

مطلب مهم دیگر در این جا این است که این کار را درموقعیت های مناسب انجام دهید. مثلا اگر همسر شما مشغول انجام کاری است که نیاز به تمرکز دارد وشما به طور ناگهانی وارد اتاق شوید و با او حرف بزنید این کار نه تنها  خوب نیست بلکه  اعصاب او را نیز  به هم می ریزد به گونه ای که شاید تا مدت ها از دست شما شاکی باشد. یاد آوری می کنم  فن بیان یعنی به اندازه  و درست حرف بزنیم.

بچه ها یاد می گیرند

بسیاری از خانواده ها را دیده ام که خودشان با همسرشان هر گونه که بخواهند  حرف می زنند ولی از بچه هایشان انتظار دارند که آن ها با احترام با مادرشان حرف بزنند . یا افرادی را می بینم که مدام  به بچه هایشان می گویند که فحش دادن خوب نیست ولی وقتی خودشان آن بچه را دعوا می کنند مشغول فحش دادن به او می شوند.

همه ما می دانیم که حتی نوزادن ازرفتار و گفتار پدر و مادر به طور ناخود آگاه یاد می گیرند و به همین علت ریشه بسیاری از خلاف ها ( مانند دروغ ، قتل، توهین و…) را باید در نوزادی یا کودکی فرد دید.

یادمان باشد بچه های ما کسانی می شوند که ما هستیم نه کسانی که ما می خواهیم !

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *