درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی(رفع لرزش صدا)

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی از موارد شایعی است که سخنرانان تازه کار و یا کسانی که با این اتفاق روبرو شده اند به دنبال آن می گردند.

از دیدگاه علمی لرزش صدا می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد  و یا عوارض برخی از داروها . اما مطلبی که شما در این جا می خوانید مربوط به درمان لرزش صدا در سخنرانی است نه درمان بیماری لرزش صدا  که مربوط به اختلالات صدا است.

برای درمان لرزش صداهنگام  سخنرانی به تنهایی نمی توان کاری کرد مگر این که از قبل خود را برای علایمی از این مدل مانند لرزش دست و پا، حرکات زیاد ،فراموشی و … آماده کرده باشید. سعی ما دراین مقاله بر این است که شما به صورت حرفه ای بتوانید ترس از صحبت در جمع را به میزان زیادی کاهش دهید.

 

الگوی کلی لرزش از کجا شروع می شود؟

لرزش ها می توانند انواع زیادی داشته باشند که البته در این جا منظور من این دسته از لرزش ها نیست و لرزش صدا در سخنرانی یکی از موارد سیستم دفاعی مغز ماست که فعال می شود. همان گونه که در مقاله مدیریت ترس از سخنرانی گفتم قسمتی از مغز ما به نام سیستم لیمبیک که دربردارنده آمیگدال است ترس های ما را مدیریت می کند و در صورت لازم دستورات مناسب را می دهد. یکی ازاین مواقع زمانی است که قرار است سخنرانی کنیم. آمیگدال از طریق هیپوتالاموس به غدد فوق کلیوی دستورترشح آدرنالین می دهد. از طرف دیگر با توجه به این دستور کل بدن حالت دفاعی می گیرد و لرزش دست یا صدا هم از این دسته است.

 

 

لرزش صدا هنگام سخنرانی

برای اطلاعات بیشتر در مورد لرزش ها می توانید این جا  کلیک کنید.

از کجا بفهمیم که لرزش صدای ما طبیعی است و نیازی به دارو ندارد؟

اگر احساس می کنید که لرزش های شما غیر طبیعی است مثلا درحالت عادی که بدون استرس نشسته اید باز لرزش صدا و دست دارید و یا درحالت خواب این احساس را دارید می بایستی دز اولین فرصت به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید. اما اگر فقط در مواقع سخنرانی و یا لحظات فشار، لرزش دارید و بعد از آن موقعیت لرزش شما به کلی برطرف می شود به احتمال زیاد با لرزش ترس ازسخنرانی روبرو هسید. برای این که خیالتان را راحت کنم باید بگویم  اکثر افرادی که برای اولین بار سخنرانی می کنند و یا حتی آن هایی که چندین بار سخنرانی کرده اند باز دچار لرزش صدا و یا لرزش اندام های دیگر بدن می شوند.

تفاوت لرزش اساسی(ET لرزش خوش خیم یا فامیلی)  و لرزش سخنرانی

لرزش اساسی یا همان لرزش خوش خیم(ٍEssential tremor) یک اختلال عصبی است. در لررش  اساسی که به صورت غیر ارادی صورت می گیرد دست ، پا  و یا حتی صدا هم ممکن است دچار لرزش شوند. این حالت ممکن است در بسیاری از موارد با فرد بیمار دیده شود به خصوص زمانی که قصد انجام کاری را دارد.

 

لرزش صدا هنگام سخنرانی

البته فرد مبتلا به لرزش اساسی باید تحت نظر پزشک باشد. اما لرزش در سخنرانی و به خصوص لرزش صدا درسخنرانی موردی کاملا طبیعی و شایع است. برای درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی بهتر است اقداماتی انجام دهیم که ترس از سخنرانی را  برای ما تا حد زیادی کم می کند.

مواد غذایی و لرزش صدا

این که مواد غذایی چقدر بر  صدا ی شما  در سخنرانی تاثیر می گذارد  چیز جدیدی نیست مثل این که قبل از سخنرانی مواد چرب نخورید یا از خوردن مواد سرد یا خیلی گرم هم خودداری کنید. به سادگی می توانید این مطلب را با جستجویی کوتاه در اینترنت به دست آورید. برای درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی شما باید کاری کنید که صدایتان در لحظه سخنرانی در اوج خودش باشد. حتی اگر از نظر غذایی در شرایط مطلوبی باشید اگر استرس زیادی داشته باشید احتمال گرفتگی و لرزش صدایتان به شدت بالا می رود. بنابراین بهتر است کمی بیشتر آمیگدال مغزتان را تحویل بگیرید! سعی کنید مواردی که ممکن است برایتان استرس آور باشد را تا حد امکان رفع کنید.

شما می توانید از مواد غذایی که آرام کننده اعصاب هستند  استفاده کنید. غذا هایی که سرشار از ویتامین B1  هستند دارای خاصیت آرامش بخشی هستند. مثلا گوشت قرمز، لوبیا، گوشت ماهی، لبنیات و… . البته باید توجه داشته باشید که زیاد چرب نباشند و با یک فاصله حداقل دو ساعته تا سخنرانی مصرف شوند.  هم چنین  می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد ویتامین B  این جا کلیک کنید.

لرزش صدا هنگام سخنرانی

 

تاثیر ورزش در لرزش صدا

فکر می کنم دیگر همه ما بدانیم که ورزش چقدر فایده دارد، حتی برای آمادگی سخنرانی. با ورزش، هورمون اندورفین(Endorphin) آزاد می شود که  به آرامش بدن و رفع استرس بدن کمک می کند. ورزش ما را با نشاط تر هم می کند که این هم یکی از لوازم سخنرانی است. با نشاط تر بودن معمولا با کاهش استرس همراه است و بنابراین فکر ما می تواند آزادانه تر عمل نماید.

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

هم چنین داشتن یک دوست و یا کسی که می تواند انرژی زا باشد می تواند به تولید اندورفین در ما کمک کند و استرس ما را کمتر کند.

از طرف دیگر ورزش موجب می شود هورمون های  سروتونین( که به ما احساس نشاط می دهد) و  دوپامین( هورمون لذت و هوشیاری)  در بدن ما ترشح شود که انرژی ما را هم بالاتر می برد.

 

تنفس دیافراگمی را قورت دهید!!

تنفس دیافراگمی صحیح ترین شکل تنفس است که می توان در درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی کمک زیادی به ما کند. در این تنفس می بایستی شانه های شما در حین تنفس ثابت بمانند و فقط دیافراگم شما حرکت کند.  شاید بد نباشد که کمی در مورد خود دیافراگم توضیح بدهم. دیافراگم پرده(عضله) ای است که قفسه سینه را از اعضای شکم جدا می کند. معمولا در حالتی که دراز کشیده ایم و نفس می کشیم این نوع تنفس را به روشنی می بینیم زیرا بیشتر شکممان بالا می آید تا قفسه سینه.

برای این که بهتر درک کنید که این نوع تنفس چقدر مفید و لازم است و البته چقدر می تواند درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی باشد کمی در مورد آن توضیح می دهم. وقتی نفس می کشیم هوا وارد حلق و سپس حنجره ما( سیب گلوی خودمان!) می شود و سپس از راه نای( همان لوله ای که به شش ها می رود. البته در آن مسیر، لوله دیگری هم قرار دارد به نام مری، که مقصدش جداست و به معده می رود!) به دو لوله کوچکتر تقسیم می شود که نایژه نام دارند. در هر شش نایژه ها هم به لوله های کوچکتری به نام نایژک ها تقسیم می شوند و در آخر این نایژک ها هم به کیسه های هوایی می رسند( کیسه هایی بسیار کوچک که کار بسیار بزرگی انجام می دهند . آن ها اکسیژنی که از راه نای به آن ها رسیده است را  به خون می دهند و دی اکسید کربن را از خون تحویل می گیرند). وقتی که نفس عمیق می کشیم هوای ورودی به ریه ها کیسه های هوایی را پر می کند و همین باعث می شود که حجم ریه کامل شود و در صورت بازدم،  دیافراگم به صورت گنبدی شکل در می آید تا هوای داخل ریه کاملا خالی شود.

 

 

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

در این حالت ما صحیح ترین شکل تنفس را داریم. در حالت عادی و زمانی که به صورت تند تند نفس می کشیم دیافراگم خیلی درگیر تنفس نمی شود و بنابراین نمی تواند هوای خروجی را به صورت کامل خالی کند و نتیجه این که تنفس نصفه و نیمه از کار در می آید! البته تحقیقات هم نشان داده اند که تنفس دیافراگمی می تواند استرس ما را کمتر کند و زندگی آرام تری را تجربه کنیم و شاید یکی از علت های اصلی آرامش بخش بودن یوگا همین باشد.برای درک بهتر تنفس دیافراگمی مقاله ای با همین عنوان در سایت قرارخواهم داد که می توانید در آینده ای نزدیک آن را مشاهده کنید.

 

 

اعتقاد معنوی و لرزش صدا

احتمالا  الان که مشغول خواندن این مقاله هستید سری به دیگر مقالات اینترنتی در مورد درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی هم زده اید. مطلبی که در بسیاری از مقالات به آن اشاره کوتاهی می شود اعتقاد معنوی شما در هنگام سخنرانی است درحالی که  اعتقاد معنوی شما می تواند در نتیجه سخنرانیتان بسیار تاثیر گذار باشد. مسلم است که بین کسی که به خداوند به عنوان مالک همه چیز و دانای امور نگاه می کند و کسی که خداوند را صرفا  آفریننده می داند و خود را همه کاره، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. امروز در مورد اعتقاد اول که بنابر دلایل زیادی درست است صحبت می کنم. آیه ای در قرآن وجود دارد که بسیار قابل تامل است، « الا بذکرالله تطمئن القلوب» یعنی آگاه باشید که تنها با یاد خداوند دل ها آرام می گیرد.

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

در تفسیر این آیه (می توانید به تفسیر های نمونه یا المیزان مراجعه کنید) در کتاب  تفسیر نمونه  آمده که « همیشه اضطراب و نگرانی یکی از بزرگترین بلاهای زندگی آدمی بوده  و هست ». هم چنین منظور از ذکر در این آیه این است که « انسان باید با تمام قلب متوجه خداوند و عظمتش و علم و آگاهی و حاضر و ناظر بودنش باشد». بنابر این اگر تمام تلاشتان و آن چه در توانتان بوده را انجام داده اید دیگر نگرانی معنایی ندارد. هر چند که کمی استرس همیشه در وجود ماست.

ولی منظورم از بیان این آیه این بود که استرس را تا همان حد محرک بودنش متوقف کنیم و البته آن هم نه با مثبت نگری بدون منطق، بلکه با مستنداتی محکم. به هر حال با وجود آن که بسیاری از افراد سعی می کنند حتی وجود خدا را انکار کنند در حالی که این وجود نیازی به اثبات ندارد! ،  ولی اعتقاد به وجود منبع عظیم قدرت در کنار خودمان آرامشی عجیب به ما می دهد. هر چقدر این اعتقاد را قوی تر کنیم قطعا استرس کمتری را تجربه خواهیم کرد و این بهترین راه معنوی درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی است. هر چند شاید این مطلب کمی طولانی شده باشد و من هم مفسر نیستم! ولی اگر بدون اعتقاد معنوی ( با منطق درست ) عمل کنید منبع بزرگی از آرامش و صبر را از دست خواهید داد. 

چه دعاهایی برای درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی می تواند مفید باشد؟

برای درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی  و  رفع استرس یکی از بهترین توصیه ها تلاوت قرآن است . مثلا تکرار همین آیه شریفه  که در بالا نام بردم.

دعاهای دیگری هم وجود دارد که به کتاب مفاتیح نوین( تصحیح شده مفاتیح الجنان) مراجعه کنید که البته می توانید آن را خیلی راحت از این جا دانلود کنید. 

استفاده از دارو های آرامش بخش غوغا می کند!

چند وقت پیش در مقاله ای با عنوان قرص کاهش استرس سخنرانی( چگونه خیلی سریع استرس سخنرانی را رفع کنیم؟)  در مورد استفاده از قرصی به نام پرانول( پروپرانولول) که بیشتر جهت جلوگیری از تپش قلب و افزایش فشار خون در بیماران قلبی و دارای فشار خون بالا تجویز می شود صحبت کردم. توصیه می کنم اگر تا الان این مقاله را نخوانده اید حتما اول سراغ  آن بروید و سپس به ادامه این مقاله بپردازید. اگزازپام و لورازپام و حتی قرص های ضد افسردگی موارد دیگری هستند که ممکن است افراد برای فرار از ترس سخنرانی و یا به قول خودشان برای درمان ترس از صحبت درجمع به آن مراجعه کنند. اگزازپام  و لورازپام دارو هایی آرام بخش هستند که در درمان اضطراب در کوتاه مدت و هم چنین درمان بی خوابی هم به کار می روند.

درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی

در ادامه چند عارضه این دو دارو را بیان می کنم و تصمیم با شماست که انتخاب کنید.

  • سردرد و سرگیجه
  • خواب آلودگی روز بعد از مصرف
  • عدم تعادل
  • افت فشار خون 

اگر مایل هستید که عوارض بیشتری را در مورد این دو دارو بدانید به این لینک و  این لینک مراجعه کنید. 

بدبینی تدافعی(بدترین وضعیت موجود)

 

برای درمان لرزش صدا هنگام سخنرانی تکنیکی وجود دارد به نام بدبینی تدافعی(Defensive pessimism)! در این تکنیک به بدترین وضعیتی که ممکن است درحین سخنرانیتان پیش بیاید دقت می کنید(مثلا گم شدن یادداشت ها، فراموش کردن قسمتی ضروری از سخنرانی،کثیف شدن لباستان در حین سخنرانی یا زمین خوردن شما  و یا هر اتفاق ناخوشایند دیگر) و علاوه بر این که تمام تلاشتان را می کنید که برای آن آماده باشید با خود می گویید که این اتفاق نهایت چیزی است که ممکن است بیفتد. در هر صورت دنیا که به آخر نمی رسد!

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *