تپش قلب در هنگام سخنرانی( وقتی می ترسیم چه اتفاقی می افتد؟)

تپش قلب درهنگام سخنرانی

تپش قلب در هنگام سخنرانی یکی از موارد شایعی است که در اغلب تازه کار ها مشاهده می شود.

تپش قلب یکی از علامت های ترس از سخنرانی است و امروز می خواهیم بدانیم که چرا وقتی می ترسیم ناگزیریم تپش قلب درسخنرانی را تجربه کنیم.

اصلا کار مغز چی هست؟

مغز مرکز دستگاه عصبی انسان است. در حقیقت اتاق فرمان بدن است! مغز دستگاه پیچیده ای هم هست و به همین دلیل هم چنان دانشمندان در مورد اسرار آن مشغول مطالعه هستند. 

قسمتی از مغز به نام دستگاه لیمبیک است. این قسمت مرکز اصلی احساسات بدن مانند خشم،دوستی، تنفر و از جمله ترس است.

 

تپش قلب در هنگام سخنرانی

وقتی که ازطریق چشم ها  یا اندام دیگر بدن،  خطر( یا هر عامل ناشناخته دیگری که فکر می کنیم خطرناک هستند) را احساس می کنیم پیام های حسی به مغز منتقل می شود. در این بین آمیگدال که یکی از عناصر سیستم لیمبیک است نقش مهمی دارد. آمیگدال پیام دریافتی که به او می رسد را با موارد مشابه قبلی مقایسه می کند و اگر آن را خطرزا ببیند بلا فاصله از طریق پیام های حسی خود به هیپو تالاموس دستور می دهد که در خطر است و باید تصمیمات لازم را بگیرد( اگر به تصویر نگاه کنید موقعیت این دو را می بینید). هیپو تالاموس مرکز کنترل بدن است. هیپوتالاموس از طریق اعصاب سمپاتیک به غدد بالای کلیه( غددفوق کلیوی) دستور ترشح آدرنالین( اپی نفرین) می دهد.

قبلا در مورد ترشح آدرنالین شنیده بودم بیشتر توضیح می دهید؟

آدرنالین هورمونی است که در مواقع هیجان ،ترس و یا احساس خطر توسط  غدد فوق کلیوی ترشح می شود و  انرژی زیادی به ما می دهد. ترشح آدرنالین همراه با علامت هایی است. مثلا

عضلات ما منقبض می شود و حالت دفاعی می گیریم

به سمت جلو خم می شویم

رنگمان می پرد 

مردمک چشممان گشاد می شود تا دور دست را بهتر ببینیم

 انرژیمان را به شدت بالا می برد

احساس می کنیم باید به دستشویی برویم

فشار خونمان بالا می رود

عرق می کنیم

دهانمان خشک می شود

 وخلاصه وضعیت آماده باش را برقرار می سازد. 

تپش قلب در هنگام سخنرانی

آدرنالین در ورزشکاران نیز به دلیل فعالیت هیجانی و فیزیکی نیز ترشح می شود که اگر این ترشح به مدت طولانی ادامه داشته باشد خطرناک است.

تپش قلب در هنگام سخنرانی در کدام مرحله ایجاد می شود؟

علامت دیگر ترشح آدرنالین تپش  قلب شدید است زیرا قلب میزان خون بیشتری را پمپاژ می کند تا بدن آماده دفاع یا حمله باشد. در برخی از مواقع تپش قلب در هنگام سخنرانی  به حدی است که احساس می کنیم قلبمان دارد از جا کنده می شود. البته در این هنگام رگ ها باز می شوند تا خون بیشتری به عضلات برسانند. این تپش مدت زیادی طول نمی کشد و معمولا دقایقی بعد از سخنرانی به حالت عادی خود برمی گردد.

 

شاید برایتان جالب باشد که قلب را در هنگام کارکردن ببینید

حالا باید چی کار کنیم؟

 

برای رفع این ترس باید اقداماتی را قبل و بعد از سخنرانی انجام دهیم تا بتوانیم  مدیریت ترس از سخنرانی را در دست بگیریم.

 

 اقدامات قبل از سخنرانی برا ی جلوگیری از تپش قلب در هنگام سخنرانی

اولین گام قبل از سخنرانی تسلط بر محتوا یا موضوعی است که قرار است در مورد آن صحبت کنیم. در مورد تسلط بر محتوا  و شیوه ارائه در مقاله ای جداگانه صحبت کرده ام  و لینک آن را در زیر می آورم. 

 

چرا مقاله روبرو را مطالعه نمی کنید:      مدیریت ترس از سخنرانی

گام بعدی تمرین مستمر برای  ارائه است. می توانید تمرین های ساده ای مثل تمرین مقابل آینه یا توسط دوربین گوشیتان را امتحان کنید. در هرصورت مطمئن شوید که از خودتان بازخورد می گیرید و به یک باره با صحنه سخنرانی مواجه نمی شوید. 

تصویر سازی قبل از سخنرانی و توجه به نقاط مثبت خود در تمرین بسیار مهم است.

تصویر سازی به تعداد زیاد می تواند از طریق ضمیر ناخود آگاهتان شما را به سمت هدف مورد نظر برساند بنابراین لازم است که در طول روز های قبل از سخنرانی این کار را انجام دهید. 

مکانی را به دور از سرو صدا انتخاب نمایید. مثلا در داخل اتاق یا ماشین یا در طبیعت،  و سپس چشمانتان را ببندید. برای مدت چند دقیقه مثلا ۵ دقیقه به صحنه سخنرانی فکر کنید و از زمانی که وارد سالن می شوید تا زمانی که بروی صندلی خود برمی گردید را تصور کنید. این تصور باید با جزئیات همراه باشد. مثلا این که دقیقا چه لباسی می پوشید، در جایگاه چگونه راه می روید، رنگ کفشتان چیست، مدل ارائه تان  چگونه است، چگونه به مخاطبانتان نگاه می کنید و… . سعی کنید به ویژگی های مثبتی که در ارائه دارید هم فکر کنید تا ضمیر ناخود آگاه آن را در رفتار شما در روز سخنرانی  بروز دهد. یکی از تمرین های اعتماد به نفس که قطعا برای تصویر سازی می تواند به شما کمک کند تمرین انگار است.

تپش قلب در هنگام سخنرانی

تمرین انگار چیست؟

تمرین انگار زمانی است که شما احساس می کنید اعتماد به نفس لازم را ندارید. (البته منظورم افرادی است که تسلط لازم را در موضوع و ارائه کسب کرده اند ولی با این حال  هنوز اعتماد به نفس کافی ندارند!)

در این صورت رفتار افراد با اعتماد به نفس را تقلید می کنید. مثلا محکم راه می روید، به خوبی و آرام به مخاطبین نگاه می کنید، با آن ها صحبت می کنید، به آرامی راه می روید و خود را مسلط بر موضوع نشان می دهید. شاید در ابتدا فکر کنید که این کار برایتان خوشایند نیست ولی این تمرین قدرت عجیبی دارد و می تواند درنهایت شما را به یک فرد با اعتماد به نفس بالا تبدیل کند. در بسیاری از کارها از جمله موسیقی یا حتی در سخنرانی کردن ابتدای کار معمولا تقلید بیشترین نقش را دارد تا چارچوب های درست در ما شکل بگیرد و بعد ازتسلط بر چارچوب می توانیم سبک خودمان را پیش ببریم. بنابراین حتی تقلید از افراد با اعتماد به نفس چارچوب های کلی و ظاهری اعتماد به نفس بالا را در ما ایجاد می کند. البته با این کار تپش قلب در هنگام سخنرانی تا حدود زیادی در کنترل ما قرار می گیرد.

اقدامات چند دقیقه قبل  و درحین  سخنرانی برای جلوگیری از تپش قلب در هنگام سخنرانی

اگر تمرین های قسمت قبل را به خوبی انجام داده باشید اقدامات در حین سخنرانی به مراتب انرژی کمتری از شما خواهد گرفت. یکی از این تمزین ها تمرین تنفس است. تنفس صحیح به صورت تنفس شکمی است. در حالت عادی معمولا هوا وارد شش ها می شود و قفسه سینه بالا می آید اما این شیوه تنفس معمولا برای سخنرانی مناسب نیست و بهتر است تنفس شکمی( دیافراگمی ) را انجام دهیم.

تنفس شکمی چطوری باید انجام شود؟

اگر دقت کرده باشید وفتی می خوابیم و نفس می کشیم شکممان بالا می آید. این همان تنفس شکمی است. این  حالت در دراز کشیدن به صورت خودکار صورت می گیرد اما درحالت ایستاده بیشتر قفسه سینه بالا می آید. برای این که در حالت ایستاده هم تنفس شکمی انجام دهیم باید این کار را چندین بار انجام دهیم تا به اصطلاح دستمان بیاید.

اولا سعی کنید تا جایی که می توانید از بینی خود نفس بکشید تا هوای مرطوب تر و نصفیه شده تری به سمت ریه هایتان  حرکت کند. حالا سعی کنید دو دست خود را روی شکمتان قرار دهید. نفس بکشید بدون این که قفسه سینه تان در مرحله اول بالا بیاید. این  کار را از شماره یک تا چهار انجام دهید.یعنی مدت زمانی که گفتن شماره ها از یک تا چهار طول می کشد شما تنفس خود را طول دهید. دقت کنید هوای ورودی را از  بینی می کشیم و هوای خروجی را از دهان باز هم با همان مدت زمان  از یک تا چهار بیرون می فرستیم. 

تصویر زیر را ببینید

تپش قلب در هنگام سخنرانی

 

اگر تنفس شکمی انجام ندهم چه اتفاقی می افتد؟

اتفاق خاصی نمی افتد فقط این که شاید دهانتان زودتر خشک شود، صدایتان زودتر بگیرد و البته استرس بیشتری را تجربه می کنید.

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *