چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم؟(ترس از صحبت در جمع)

ترس از صحبت در جمع، مساله این است…

آیا شما هم دچار ترس از صحبت در جمع (Glossophobia)هستید؟

اگرهمین الان از شما بخواهند که از جای خود بلند شده و چند دقیقه درمورد خودتان صحبت کنید چه می کنید؟ آیا استرس می گیرید ،دستانتان عرق می کنند و لب هایتان خشک می شوند؟  هیچ چیز یادتان نمی آید وبا اِ گفتن جمله تان را جمع و جور می کنید؟اگر مدیر یک شرکت یا اداره هستید چقدر درجمع کارمندان خود صحبت می کنید؟یا برعکس اگرکارمند یک اداره هستید تا الان چقدر برای همکاران و رییس خود درجلسات صحبت کرده اید به گونه ای که رئیس خود را متقاعد کنید که لایق جایگاه بهتری هستید؟اگر یک دانش آموز یا دانشجو هستید آیا  از این که چرا بعضی ها اینقدر راحت از استاد یا معلم سوال می پرسند و پیشرفت می کنند ولی شما نمی توانید، ناراحتید؟ اگر قرار است درآینده نزدیک،  از پایان نامه یا رساله خود دفاع کنید وممکن است مورد نقد قرار بگیرید نگرانید؟

وبالاخره اگر یک سخنران هستید و قرار است در یک جمع نسبتا بزرگ صحبت کنید و از اینکه ممکن است ضایع شوید خیلی می ترسید؟

اگر جوابتان به سوالان بالا مثبت است .به شما تبریک می گویم زیرا شما درمسیر موفقیت قراردارید…برای یافتن جواب های سوال هایتان با ما همراه باسید.

ترس از صحبت در جمع

اما اگرجوابتان منفی است…

 و هیج گونه ترسی از جمع ندارید

باز هم پیشنهاد می کنم مطالب را دنبال کنید زیرا روش هایی را در آن خواهید یافت که شما را بسیار قدرتمندتر از آن چه که هستید نشان می دهد.

 

 اصلا ترس از صحبت در جمع از کجا می آید؟

ترس، واکنش  مغز ما در مقابل یک عامل خارجی است. در واقع هرزمان با چیز جدیدی مواجه می شویم که کمی برایمان ناشناخته و از نظر ذهنی تهدید زاست می ترسیم

مثل ترس از تاریکی  ،ترس از شکست و … . البته ما در مقابل هر عامل خارحی نمی ترسیم فقط درمقابل آن هایی می ترسیم که فکرمی کنیم برای ما تهدید هستند. یادتان هست اولین باری که ترسیدید کی بود ؟ حتما یادتان نیست. زیرا همه ما زمانی که نوزاد بودیم از توجه نکردن پدر ومادر مان می ترسیدیم .

کمی بزرگتر که شدیم از ترس این که پدر و مادر برایمان اسباب بازی نخرند هر حرفی که آن ها می گفتند گوش می دادیم . باز بزرگتر که شدیم ترس از تنهایی، قبول نشدن در امتحان ،  آینده نا معلوم و هزار چیز دیگر را داشتیم. احتمالا آخرین ترسی که خواهیم داشت ترس از رفتن از این دنیاست. می بینید! ترس همه جا با ماست و ما را رها نمی کند. حالا فکر کنید که هیچکدام از این ترس ها با ما نبودند چه اتفاقی می افتاد؟معلوم است . اصلا زنده ماندن و زندگی کردن معنایی نداشت.

اگر دوست دارید  بیشتر در مورد عملکرد مغز در هنگام ترس بدانید این مقاله را ببینید: مدیریت ترس از سخنرانی

 

 

دیدن این فیلم نیز خالی از لطف نیست:

 

طرز فکر ثابت و رشد

موضوع طرز  فکر به صورت رسمی اولین بار توسط خانم کارول دوک مورد بررسی قرار گرفت. او در کتاب معروف طرز فکر به تحلیل افراد می پردازد و میزان موفقیت طرز فکر شان را بررسی می کند. از نظر ایشان افراد با دو نوع طرز فکر ثابت و رشد زندگی می کنند. افرادی که طرز فکر رشد دارند و به زندگی، خوش بینانه و فرصت محور نگاه می کنند معمولا موفق ترند. دیدن ویدئوی تد ایشان جالب است.

 

اگر در بین سخنران ها هم دقت کنیم معمولا افرادی که با وجود شکست های بسیار، هم چنان به تلاش خود امیدوارانه ادامه می دهند موفق ترند. معمولا دو نوع سخنران داریم نوع  اول افرادی هستند که از شکست به شدت می ترسند و آن را افتضاحی بزرگ می دانند و نوع دوم سخنران هایی هستند که هر شکست و سخنرانی را یک تجربه می دانند و در هر سخنرانی بهتر و بهتر می شوند. نکته مهم دیگر این است که داشتن طرز فکر رشد قابل یادگیری است. با یادگیری تغییر طرز فکر از ثابت به رشد ، فضای جدیدی را در ذهنمان برای تلاش بیشتر و مشتاقانه تر باز می کنیم. رمزی که در نهایت ما را در کسب مهارت های بیشتر،موفق می کند.

 

شاید  این مقاله هم برایتان جالب باشد:بهترین داروی ترس از سخنرانی

ترس و اضطراب

 

ترس یک واژه عمومی است که برای واکنش در برابر عامل خطر به کار می رود. به عنوان مثال ما از افتادن از یک مکان مرتفع می ترسیم . همین طور از این که قراراست برای ما درساعاتی بعد ، چه اتفاقی  بیفتد نیز نگرانیم و کلمه ترس را برای آن به کار می بریم. در اولی از یک چیز معلوم و در دومی از یک چیز نا معلوم می ترسیم. اضطراب ترس از یک چیز ناشناخته است. چیزی که نه علت آن را می دانیم و نه این که آیا اتقاق می افتد یا نه. در امتحان ها این حالت برایمان زیاد پیش می آید .با و جود این که خیلی خودمان را برای امتحان آماده کرده ایم ولی همجنان می ترسیم که نکند انفاقی بیفتدو نتوانیم آن چیزی را که لازم است  بنویسیم .ما دربسیاری از اوقات زندگیمان درگیر این نیستیم که ببینیم می ترسیم یا اضطراب داریم زیرا ضرورتی نمی بینیم . حقیقت چیز دیگری است .اگر ما از چیزی بترسیم که علت آن را می دانیم با رفع علت ،ترسمان فروکش می کند ولی درموزد اضطراب اگر تمام آمادگی های لازم را هم داشته یاشیم باز هم اضطراب داریم .بنابرابن باید بعد از تلاش های لازم نتیحه را به خداوند بسپاریم ودیگربه چیزی فکر نکنیم .

 

چرا به  مقاله روبرو نگاهی نمی اندازید:  اعتماد به نفس در سخنرانی-چگونه ترس از سخنرانی را مدیریت کنیم؟

 

شایع ترین علل ترس از سخنرانی

شایع ترین علل ترس از سخنرانی موارد زیر هستند:

۱-ترس از پذیرفته نشدن توسط دیگران یا ترس از خیلی مورد توجه بودن

برخی ازافراد بیشتر به خاطر پذیرفته نشدن توسط مخاطبین دچار استرس می شوند. این افراد فکر می کنند که اگر دچار خطا یا اشتباه در هنگام سخنرانی شوند مخاطبین، دیگر به آن ها توجهی نمی کنند و به همین علت اعتبار سخنرانیشان از دست می رود. طبق توصیه ای که آماندا ویکرز در کتاب خود آموز سخنرانی دارد مخاطبین به دنبال موفقیت شما در سخنرانی هستد و دوست دارند سخنان شمابرای آن ها تاثیر گذار باشد. افراد دیگری به خاطر این که فکر می کنند بیش از حد در دید مخاطبین هستنددچار ترس از صحبت در جمع  می شوند. این افراد حتی روی جزئی ترین رفتار خود دقت می کنند و همین باعث می شود که از قالب خود بیرون بیایند و به جای این که بیشتر به نحوه ارائه خود دقت کنند به جزئیات دیگر دقت می کنند و دچارکامل گرایی می شوند.

۲-ترس از برداشت نادرست دیگران یا فراموشی مطالب

 

باور کنید که سخنرانی یک مسابقه نیست که مخاطبین به دنبال کوچکترین اشکال از شما باشند تا بر شما پیروز شوند.

مخاطبین آمده اند که یک  سخنرانی خوب و تاثیر گذار ببینند. مهم این است که شما اطلاعات لازم را از مخاطبینتان قبل از سخنرانی به دست آورده باشید. این کار به شما کمک می کند که تا حدودی نوع برداشت آن ها را از مطالبتان بدانید. اگر دائم به این فکر کنید که دیگران ممکن است چه برداشت هایی از سخنرانیتان داشته باشند خود را درگیر کامل گرایی می کنید در حالی که آن ها باور ها و اعتقادات خود را دارند و شما مسئول باور های دیگران نیستید هر چند مسئول رفتار و نوع ارائه خودتان هستید و باید به نحوی محتوایتان را ارائه کنید که تاثیر گذار باشد اما وسواس بیش از حد فقط  از انرژی شما می کاهد و بر ترس از صحبت در جمع می افزاید.

 

۳-ترس از موارد غیر قابل کنترل

 

موارد زیادی همیشه وجود دارند که از دسترس ما خارج هستند و با وجود بررسی کردن آن ها ممکن است روز سخنرانی به خوبی همیشگی نباشند. مثل خراب شدن 

میکروفن، خراب شدن جایگاه سخنرانی، قطع صدای سالن،رفتن برق و… . مهم این است که خود را در لحظه ی اتفاق  نبازید و کاملا عادی و خونسرد باشید، حتی از این موارد

 طنز بسازید. 

 

۴-ترس به خاطر عدم تسلط  بر محتوا

این مورد را فقط با تسلط  بر محتوا می شود جبران کرد. باید بیشتر از مواردی که قرار است سخنرانی کنید بلد باشید و بر موضوع مورد نظر کاملا مسلط باشید.باز هم مواظب باشید دچار کامل گرایی نشوید و مسلط یودن بر موضوع، شما را به سمت تلنبار  کردن اطلاعات در ذهن نکشاند. زیرا این کار باعث می شود انبوهی از اطلاعاتی که شاید خیلی فرصت عمل کردن به آن ها را نداشته اید در ذهنتان نگه دارید و در روز سخنرانی مخاطبینتان را نیز بمباران اطلاعاتی کنید.

۵-ترس به خاطر عدم شناخت مخاطبین

حتی اگر شده  که چند دقیقه قبل از صحبت بتوانید با یک نفر از مخاطبین صحیتی داشته باشید، این کار را حتما انجام دهید. شما به باز خورد و مدل فکری مخاطبینتان نیاز دارید.  برای این کار می توانید از پرسش نامه، صحبت شفاهی با مخاطبین یا شناخت از طریق واسطه و  رابط  استفاده کنید. شما باید محدوده سنی، جنسیت، دانش ، مهارت و قومیت  و نژاد مخاطبینتان را تاحد ممکن بدانید. می توانید به این فهرست موارد دیگری نیز اضافه کنید. مثلنوع تفکر .  خلاصه همه مواردی که فکر می کنید در سخنرانی شما تاثیر گذار است را لحاظ کنید. این کار به میزان قابل توچهی ترس از صحبت در جمع  را برای شما کم می کند.

در راستای این ترس ، شنیدن فایل صوتی زیر می تواند به شما کمک کند

۶- ترس از مخاطبین بد قلق

در موارد خیلی نادری ممکن است این دسته از مخاطبین را داشته باشیم.این مخاطبین یا می خواهند سخنران را محک بزنند و یا کلا از دست انداختن سخنران خوششان می آید!! عده ای نیز می خواهند دیده شوند و صحبت هایشان شنیده شود. اگر دیدید که با بها دادن به آن ها نمی توانید از پس آن ها  بر بیایید از آن ها بخواهید برای رعایت وقت مخاطبین دیگربعد از سخنرانی با شما صحبت کنند. باز هم اگر دیدید که مقاومت می کنند می توانید بگویید که این سمینار نمی تواند برای آن ها مفید باشد و برای استفاده مخاطبین دیگر بهتر است سالن را ترک کنند. 

در هرصورت یادتان باشد که  خونسرد باشید و سعی نکنید با رفتار عجولانه جمع را نیز متشنج کنید.

۷- ترس به خاطر شکست های قبلی

عده ای ازما ممکن است از سخنرانی های قبلی خود خاطره خوشی نداشته باشیم. همین عامل سبب شود که فکر کنیم این بار نیز با همان شرایط روبرو هستیم. شما باید اشتباهی که در آن سخنرانی مرتکب شده اید را برای خودتان آنالیز کنید. اگر هم دست شما نبوده نگران نباشید. شرایط این بار برای شما فرق می کند زیرا شما از مورد قبلی درس زیادی گرفته اید و باهوش تر شده اید. از تجسم و تلقین کلمات مثبت به خودتان غافل نشوید و این که در نهایت به خداوند  توکل کنید. هر سخنرانی ویژگی های خودش را دارد و اصلا با سخنرانی قبلی نباید مقایسه شود.

۸-ترس به خاطر شخصیت مصنوعی که ساخته اید

عده ای برای بهتر دیده شدن، به قول معروف فیلم بازی می کنندو خود را در شرایط خطرناکی قرار می دهند. آن ها از قالب خودشان خارج می شوند و همین عامل ، توجه آن ها را بیشتر درگیر جزئیات رفتاریشانمی کند تا نجوه ارائه  و قظعا ترس از صحبت در جمع نیز بر آن ها غالب می شود.البته مخاطبین نیز باهوش هسند و تفاوت شخصیت مصنوعیو واقعی را متوجه میشوند. بنابراین در درجه اول خودتان باشیدو اگر از خودتان راضی نبودید سعی کنید مهارت هایتانرا در موضوع سخنرانیتان بالا ببرید تا خود بهتری شوید.

۹-ترس به خاطر کامل گرایی

بسیاری از افراد دوست دارند که سخنرانیشان بی نقص ،تاثیر گذاریشان بالا و خطاهایشان خیلی کم  باشد. چنین افرادی معمولا منتظر می مانند تا کامل شوند و بعد حرکت کنند. عده دیگری هم به خاطر کامل گرایی ، مدام درگیر جزئیاتی می شوند که آن ها را از موضوع اصلی منحرف می کند. هم چنین کامل گرایی به شدت  ترس از صحبت در جمع را زیاد می کند. افراد کامل گرا وقت و انرژی زیادی را ار دست می دهند و ممکن است نتیجه جالب توجهی هم کسب نکنند. در صورتی که اگر بیشتر  دست به اقدام می زدند شاید بسیار موفق تر بودند و مهم تر این که ترس از صحبت در جمع نیز تا حد زیادی از روی دوششان برداشته می شد. به این موضوع نیز باید توجه کنیم که ما نمی توانیم هیچ گاه به همه شرایط مسلط باشیم. همیشه مواردی از دسترس ما خارج است. حتی این که افراد در لحظه سخنرانی ممکن است در حال و هوای یک ساعت قبلشان نباشند. بنابراین لطفا از وقت و انرژی خودتان نهایت استفاده را ببرید و 

با کامل گرایی  خودتان را نابود نکنید.

ترس همیشه وجود دارد

مهم ترین کار این است که در همان ابتدا ترس از صحبت در جمع را بپذیرید و سعی نکنید آن را انکار کنید. بپذیرید که وجود ترس برای شما یک محرک و یار همراه است و در ادامه آن را مدیریت کنید.

فن بیان چیست

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *