ارتباط موثر چیست؟( ارتباط موثر در خانواده و جامعه)

ارتباط موثر ازجمله موضوعاتی است که با یک جستجوی کوتاه در اینترنت می توان

مطالب زیادی را در موردش خواند. صرف نظر ازکاربردی بودن یا نبودن این مقالات شاید لازم باشد برخی از برداشت های نادرست از ارتباط موثر را بدانیم. در این مقاله در مورد این برداشت ها صحبت می کنم.

ارتباط موثر یعنی

فرآیندی که به دریافت و درک مناسب وحداکثری یک پیام ختم می شود.

این پیام می تواند یک لبخند از روی صداقت و همدلی باشد یا یک پیام اعتراض و دشمنی و یا حتی یک انتقاد سازنده.

 

 

 

ارتباط موثر

به بیان دیگر ارتباط موثر یعنی انجام کارهایی که می تواند مفهوم پیام  ما را به خوبی به فرد مقابل برساند. با این معنا حتی رفتار ها و احساساتی  که از نظر ما کاملا طبیعی است نیز میتواند یک مولفه در ارتباط موثر به حساب بیاید. از جمله خندیدن ،راه رقتن ، حالت نشستن ، کلمات  و …. که البته می توان آن ها را به دو دسته ارتباط کلامی و غیر کلامی تقسیم کرد.

چرا نگاهی به این مقاله نمی اندازید:       انتقاد چیست؟

 

در واقع ما در بسیاری از موقعیت ها قضایا را  فقط از نگاه خودمان می بینیم. لازم است بدانیم که ارتباط  مانند دو کفه ترازوست. در صورتی به تعادل می رسد که هر دو طرف ارتباط به درک مشابهی از یک پیام برسند. این کار نیاز به یک ابزار خیلی مهم دارد و آن همدلی است.

همدلی

ارتباط موثر

همدلی یعنی موقعیت را از نگاه دیگران دیدن

جمله معروفی در این زمینه است که 

قبل از قضاوت دیگران، کمی با کفش های آن ها را ه برو

اگر یک ارتباط موثر می خواهید لطفا به نیاز ها ی فرد مقابلتان توجه داشته باشید

برداشت های نادرست 

 

۱٫ ارتباط موثر یعنی با هر کسی ارتباط برقرار کنم

به نظر شما آیا امکان دارد همه انسان ها مدل مشابهی برای رفتار هایشان داشته باشند؟ انسان موجودی بسیار پیچیده است و شاید حتی در تمام عمر خود متوجه توانایی هاش  نشود چه بر سد به این که بتواند دیگران را کامل بشناسد. همین امر،  ارتباط  با یک موجود پیچیده را پیچیده تر می کند. چون هر فردی یک موجود منحصربه فرد است. بنابراین اگر به دنبال  روش هایی هستید که بتوانید با هر فردی به سادگی ارتباط برقرار کنید سخت در اشتباه هستید. قواعدی که در ارتباط وجود دارد روش هایی کلی است که می بایستی بنا به شخصیت فرد مقابل شما مدل سازی شود.

۲٫ ارتباط موثر یعنی بتوانم همه را متقاعد کنم که به حرف من گوش دهند

یه نظر من روشی که بتوانیم همه را متقاعد کنیم وجود ندارد . و این را هم باید گقت که  اگر قرار بود این طور باشد افراد در برابر سخن خداوند که کاملا به صلاح آن هاست موضع نمی گرفتند حالا چه برسد به افراد جامعه . اصولی برای متقاعد سازی وجود دارد که البته به نظر من زمانی می توان از این اصول استفاده کرد که ارتباط موثری شکل گرفته باشد هر چند تضمینی وجود ندارد که باز متقاعد شوند که بپذیرند.

۴٫ ارتباط موثر با رعایت اصولی که وجود دارد به راحتی امکان پذیراست

نفوذ در اندیشه دیگران به راحتی امکان پذیر نیست . افراد باید احساس کنند و در درجه بعدی مطمئن شوند  که ارتباط با شما به نفع  آن هاست. اصولی که در این زمینه وجود دارند می توانند بسیاز موثر باشند. از جمله این اصول مفید درارتباط موثر می توان به گوش دادن موثر، اشتیاق برای ادامه صحبت فرد مقابل، بیان صادقانه، دادن حس اطمینان  به قرد مقابل، مسئولیت پذیری و  ارزشمندی  فرد مقابل اشار ه کرد.  واقعیت این است که ارتباط موثر به سادگی و سریع صورت نمی گیرد. چون فرایندی که دربالا گفتیم با طی زمان به دست می آید. یادتان باشد که اصول کلی هستند و باید مطابق با  شرایط و افراد مدل سازی شوند.

 

چرا نگاهی به این مقاله نمی اندازید:     مهارت گوش دادن چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم؟

 

ارتباط موثر و سریع

برخی بر این باورند که می توان با ر وش هایی ارتباط موثر سریعی برقرار کرد (مثلا فروشنده ای که با ارتباط موثر و سریع با یک خریدار ارتباط برقرار می کند  و محصول مورد نظر خود را به او می فروشد) ذکر این مطلب بسیاز لازم است که ممکن است یک ارتباط بسیاز سریع صورت بگیرد و حتی هدف ما ار ارتباط نیز تحقق بیابد اما برای رسیدن به ارتباط موثر و ماندگار باید هر دو طرف اطمینان لازم را کسب نمایند در نظر بگیرید که اگر خریدار بعدا متوجه شود که فروشنده محصول مناسب و با کیفیتی را در اختیار او نگذاشته است آیا باز هم به ارتباط 

خود ادامه میدهد؟

پرسشگری در ارتباط موثر

متاسفانه بسیاری ار افراد  بعداز برقراری ارتباط  چون که هدف اصلی خود را از ارتباط ، به درستی نمی دانند 

هرگز به ارتباط موثر نمی رسند. در این جا لارم استکمی در مورد پرسشگری صحبت کنیم. ما بسیاری از اوقات می توانیم با چند پرسش ساده از خود لزوم برقراری ارتباط و رسیدن آن به ارتباط موثر را بررسی کنیم.

چند پرسش 

هدف از برقراری ارتباط با فرد مورد نظر چیست؟

آیا راه دیگری به جز برقراری ارتباط با فرد مورد نظر وجود دارد که  نفع بیشتری به من برساند؟

آیا حتما با ید با این فرد ارتباط برقرار کنم یا شخص دیگری؟ با انجام چه کارهایی می توانم با فرد مورد نظر ارتباط موثر برفرار کنم؟

حدود زمانی که می توانم برای این ارتباط درنظر بگیرم چه مدت است؟ فرد مورد نظر چه نیاز هایی دارد که من می توانم ان ها را برطرف کنم؟

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *